Jaký je rozdíl mezi 850nm a 940nm přísvity? Vše co potřebujete vědět

prisvity

Noční vidění dnes používají přísvity s nejčastěji s vlnovými dálkami 850nm, nebo 940nm. Víte, ale jaký je mezi nimi rozdíl?

IR, nebo infračervené vlnové délky se měří v nanometrech („nm“), které se používají ke specifikaci vlnové délky elektromagnetického záření v blízkosti viditelné části světelného spektra. Viditelné světlo se pohybuje od 390nm do 700nm. Přísvity pro noční vidění běžně využívají právě 850nm a 940nm, což nám umožňuje vidět obraz, které by normálně spadaly mimo náš viditelný rozsah bez toho, aniž by byl paprsek světla viditelný pro lidské oko.

 

Přestože vlnové délky IR 850nm a 940nm jsou ve výkonu poměrně podobné, je zde několik důležitých rozdílů, které stojí za zmínku. I když je infračervené světlo pro lidské oko neviditelné, při přímém pohledu do zdroje budou „850ky“ produkovat slabé červené světlo. Hlavní výhodou vlnové délky 940nm je to, že nevytváří žádnou viditelnou záři. Jinými slovy, jsou zcela neviditelné.

 

IR 850nm

Velmi jednoduše řečeno bude mít „850ka“ větší dosvit a čistší obraz. Může na ní však zvěř reagovat, nehledě na to, že zdroj světla (LED, nebo LASER) bude produkovat viditelné červené světlo.

 

IR 940nm

Naopak „940ka“ nenabízí takový výkon jako její konkurence, ale je zcela neviditelná. Nedočkáte se ani žádného červeného světla ze zdroje (u některých přísvitů může být i tak viditelný, ale minimálně ve srovnání s přísvitem 850nm).

 

LED, nebo LASER

Na toto je jednoduchá odpověď. Musíte si sami určit zda chcete věší výkon za vyšší cenu, nebo nižší výkon za nižší cenu. LED přísvity jsou cenově dostupnější, ale často nenabízí ani poloviční výkon jako přísvity se zdrojem světla LASER. Za větší výkon si ovšem připlatíte. Pokud se podíváme na porovnání v praxi tak přísvit Venator Nox R2 za 1 790 Kč* nabízí dosvit 250 m, kdežto přísvit Venator Nox MAGNA za 3 490 Kč* dosvítí až na 500 m. Oba přísvity mají vlnovou délku 940nm. Přísvit Nox ULTRA za 3 490 Kč* s vlnovou délkou 850nm pak nabízí dosvit také 500 m, avšak obraz při pozorování bude mnohem čistější a např. noční vidění ATN preferují právě „850ky“.

 

 

 

*Ceny platné k 15. 12. 2023

 

.
.
.

Autor: Josef Staněk

×

Splátková kalkulačka ESSOX