Pomoc s výběrem

Jaký je rozdíl mezi 850nm a 940nm přísvity? Vše co potřebujete vědět

prisvity

Noční vidění dnes používají přísvity s nejčastěji s vlnovými dálkami 850nm, nebo 940nm. Víte, ale jaký je mezi nimi rozdíl?

Porovnání brokového střeliva s olověnými, ocelovými a bizmutovými broky

ovelové-broky

15. únor 2023. Tento den se zapíše do paměti českých myslivců a sportovních střelců jako poslední den, kdy mohli bez rizika jakékoliv sankce běžně používat střelivo s olověnými broky při lovu kachen nebo na některých střelnicích. Nařízením EU vešel v platnost zákaz užívání olověného střeliva na mokřadech. Zakázáno je olověnými broky střílet, ale i je v daných lokalitách mít při sobě. Přesněji řečeno se jedná o mokřady a vzdálenost do 100 metrů od nich.

 

Velký test přísvitů pro noční vidění - Jaký přísvit vybrat?

Velký test přísvitů

 

Testované přísvity

Venator Nox R, Venator Nox X Kit, Venator Nox VCSEL, Luna Vision LED 940, Originální přísvity z balení zařízení. Všechny přísvity v testu měli zdroj světla s vlnovou délkou 940nm, kromě originálního přísvitu u ATN X-Sight 5, kde dodávaný přísvit má vlnovou délku 850nm.

O testu

Přísvity jsme se vydali testovat na louku zhruba 25 km za Českými Budějovicemi a 3 km od nejbližší vesnice. Ani to nejmenší světélko nám nezasvítilo. Test probíhal zhruba od 11:30 do 01:45 18.7.2023 ve fázi měsíce Nov. Měli jsme takovou tmu, jak jen to šlo. Počasí bylo pro přísvity ideální – žádná mlha ani déšť.

K testu je dostupné video na YouTube. Kde ukazujeme záběry na 100 m z každého z přísvitů Venator. Videa bohužel nemají takovou vykazující hodnotu, ne každé zařízení nahrává video stejně jako zobrazuje detail obrazu přímo na display zařízení a kvůli změně rozlišení pro nahrání na YouTube je kvalita videí nekonzistentní.

Porovnávali jsme přísvity externí, které lze zakoupit u nás na e-shopu, ale i přísvity interagované (u modelu PARD) a externí, které jsou součástí balení. Z celkového pořadí jsme je ale pak vyjmuli.

Test probíhal na 4 zařízeních. A to: ATN X-Sight 4K 5-20x, ATN X-Sight 5 5-25x, Hikmicro Alpex A50TN a PARD DS35-50 4,5-8x. ATN X-Sight 4K jsme pak vyjmuli z hodnotících tabulek, jelikož bude postupně nahrazen modelem X-Sight 5. Pro naše potřeby a srovnání jsme si jej ale nechali a vše na něm otestovali i vzhledem k jistým prvotním neduhům modelu X-Sight 5.

Testovali jsme nejběžnější lovecké vzdálenosti a maximální dosvit přísvitů, kde jsme překvapivě nebyli limitování samotnými přísvity, ale velikostí louky, na které jsme testovali, a to konkrétně u modelu Venator Nox VCSEL, který by velice rád svítil ještě dál, ale bohužel kdybych udělal ještě jen jeden krok dozadu, padnul bych do rybníka.

Test probíhal konkrétně na 50 m, 100 m, 200 m a necelých 550 m. Přísvity jsme i sami pro sebe pro porovnání mimo tabulky testovali na delší, či kratší vzdálenosti, především na balíky, za cílem.

Jako cíl nám posloužil plyšový divočák – Plyšák divočák stojící 82cm nosnost 50 kg.

Venator Nox R

940nm LED. Přísvit za cenu 1390 Kč. Napájený baterií 18650, kterou lze pomocí přibaleného USB kabelu dobíjet i přímo v zařízení. S nastavitelným kuželem osivu, udávaným dosvitem až 250 m a průměrem tubusu 25 mm.

nox-r

Při testu na 50 m jsme neměli žádné pochyby a nebylo o čem přísvit koukal velice dobře, nebylo třeba nijak extra zaostřovat osvit. Krásné detaily, čistota obrazu nemohl chybět.

Při testu na 100 m jsme pozorovali podobné výsledky. Zde už ale bylo třeba dát si pozor ať je přísvit ve správném úhlu, ale to jsme pocítili u naprosto všech přísvitů. U 50 m to nehrálo roli na větší vzdálenosti již montáž nelze odfláknout. Na tuto vzdálenost už bylo třeba si i trochu více hrát s nastavením kuželu osvitu oproti ostatním přísvitům, ale naprosto bez problému jsme rozeznali detaily. Toto však platilo pro naprosto všechny přísvity bez ohledu na typu, čí výrobci.

Až test na 200 metrů rozhodl, jak na tom přísvit je. Přísvit bez problémů na vzdálenost dosvítil. Oproti ostatním přísvitům jsme zde byli mírně limitování zaostřením kuželu, ale přísvit si nakonec i s tímto poradil. Kvalita obrazu byla stále velmi dobrá, při rozpoznávání jsme museli trochu zbystřit.

Přísvit neměl problém i s delší vzdáleností. Limitovaný byl však kuželem osvitu, který nešel zaostřit tak dokonale, abychom na vzdálenosti více jak 300 m bezpečně, bez pohybu zvěře na první dobrou poznali, o jakou zvěř se jedná. Samozřejmě, kdyby nám po louce šel lončák, nemáme s rozpoznáním problém, náš plyšový divočák nám však toto nemohl nabídnout.

Venator Nox X Kit

940nm LED. Přísvit dodávaný ve výhodném balíčku s 18650 baterií a nabíječkou na baterii. Za cenu 1590 Kč nabízí stejný čip jako Venator Nox R, avšak jinou čočku a jiné tělo. Udávaný dosvit je 250 m. Průměr tubusu je taktéž 25 mm.

nox-x

Na 50 m jsme zaznamenali stejné výsledky jako u přísvitu Nox R.

Na 100 m je tomu taktéž jako u Nox R.

Rozdíly začali u pozorování na 200 m. Kdy přísvit nabízel o něco větší kužel osvitu, ale ačkoliv byl obraz velice podobný nakonec jsme jako výherce z těchto dvou vybrali Nox X. Možná už jsme byli jen vykoukaní, ale ačkoliv se jedná o téměř totožné přísvity (zdrojem světla) přišel nám Nox X o nepatrný, téměř nerozeznatelný kousek lepší, ale při přihlédnutí na obsah ve verzi Kit balení jsme vybrali právě tento přísvit.

Venator Nox VCSEL

940nm LASER. Špičkový přísvit v 30 mm tubusu. Vyniká svým obrovským výkonem a cenou pouhých 2990 Kč. Přísvit umí svítit třemi módy – nízký, střední, vysoký. Má v tlačítko zabudovanou led diodu, značící zapnutí a stav baterie. Kužel osvitu se ovládá otáčením těla osvitu směrem ke střelci za montáží. Tzn., že není třeba rukou přehmatávat dopředu před přísvit, abych si osvit upravil, ale udělám to pohodlně.

nox-vcsel

Na 50 m, 100 m i 200 m jsme neměli nejmenší problém. Přísvit nádherně osvítil cíl a poskytl pohled na detaily. Jak jsme již zmiňovali, je potřeba namontovat přísvit správně, ať je střed kuželu osvitu ve středu obrazu. Ostatní přísvity při nesprávné montáží (zamíření světla) více méně neumožňovali pozorovat, objekt byl neosvětlený. U Nox VCSEL jsme i při vychýleném úhlu osvitu cíl stále viděli. Bylo zde vidět ale vidět zrnění obrazu.

Vzal jsem do ruky našeho divočáka a šel jsem na konec louky. Dostal jsem se 540 m daleko. Postavil jsem divočáka a postavil se vedle něj. Nažhavili jsme puškohledy a Nox VCSEL. Kolega se podíval mým směrem. Nastavil požadovaný kužel osvitu a koukal se na mě. Žádný jiný z testovaných přísvitu toto nedokázal. A jak jsem již zmiňoval v úvodu, nebýt za mnou rybník, šel bych ještě dál. O žádných extra detailech zde mluvit nemůžeme, ale je to opravdu výjimečný výkon.

Luna Vision

940nm LED přísvit. Možnost nastavení intenzity pomocí otáčecího kolečka. S přísvitem jsme zaznamenali super kvalitu obrazu. Na 50 m a 100 m, koukal stejně dobře jako ostatní přísvity. 200 m však už bylo poměrně hraničních a nad 200 m vidět zkrátka nebylo.

Originální přísvit ATN

Testováno pouze s ATN X-Sight 5. Přísvit funguje na vlnové délce 850nm. Kvalita obrazu byla skvělá. Dosvit také dostačující. 200 m nebyl problém a přísvit neměl problémy ani s větší vzdáleností. Opět jsme narazili na omezení v nastavení kuželu osvitu. Z originálních přísvitu, ale dopadl jako jeden z nejlepších. Další poměrně velkým mínusem je velikost. Přísvit je opravdu veliký. Porovnávat jej ale nijak více s ostatními přísvity nemůžeme, jelikož se nejedná o stejný typ. Samozřejmým mínusovým bodem je samotná vlnová délka. Světlo téměř vždy zvěř vidí.

Originální přísvit Hikmciro

Testováno pouze s Hikmicro Alpex. S Alpexem si docela dobře rozumí. Na 50 m a 100 m fungoval v pořádku. Na 200 m byl výkon dostačující. Přes hranici 200 m už bychom měli pochyby o výkonu.  Velikou slabinou je možnost zaostření kuželu osvitu, kde není moc velký prostor zaostření.

Vestavěný přísvit PARD

Tato kombinace fungovala úplně úžasně. U přísvitu si lze nastavit jednoduchým stlačením tlačítko, přímo na přístroji 3 intenzity a stejným tlačítkem se přísvit i zapíná/ vypíná. Přísvit nabízí nastavení kuželu osvitu, a i korekci úhlu osvitu. Na veškeré testované vzdálenosti neměl PARD problém, a i když dost omezeně a s velkou fantazií bylo vidět i na 500 m.

Testované NV puškohledy

Když už jsme ty puškohledy všechny testovali tak by byla škoda k nim nic nenapsat. Jednoduše řečeno, nejvíce ze všech nás překvapil PARD. A to jak s integrovaným přísvitem, tak s jakýmkoliv z testovaných. Fungoval skvěle s jakýmkoliv přísvitem na jakoukoliv vzdálenost. Kulatý display vypadá opravdu hezky. Také je ze všech puškohledů nejvíce kompaktní a má dle našeho názoru v určitém nejlepší ovládání. Kde ATN vsadilo u nové generace pouze na tlačítka – což poměrně kritizujeme. U X-Sight 4K bylo boční tlačítko pro zoomování skvělé. Alpex má tlačítka u sebe poměrně blízko i když vystouplá a oddělená, ale kolečko pro zoomování má pak na levé straně, což nám nevyhovuje. Jednak při střelbě z ruky je to pro praváka očividně na špatné straně a také při nošení přes rameno, stejně jako Stellar, si do kolečka (které slouží zároveň i jako tlačítko) neustále boucháte, zapínáte a vypínáte menu, měníte si přiblížení a pokud potřebujete rychle sundat flintu tak máte zařízení rozlazené. PARD má tlačítko dost malá a blízko sebe. Avšak po chvíli se naučíte, kde máte zapínání a vypínání přísvitu (což je pravděpodobně to co při lovu potřebujete nejvíce) a nemáte problém. Tlačítko pro vypínání a režim spánku je úplně mimo takže si omylem zařízení nevypnete. A tlačítko zoomování a pohybování v menu je na horní straně puškohledu. Ideálně pro praváky i leváky z jakékoliv střelecké pozice. K vzhledu integrovaného přísvitu, či dálkoměru se raději nebudeme vyjadřovat. Každému to připomíná jiného mimozemšťana. Avšak pokud překousnete tuto maličkost, jedná se o skvělý i líbivý puškohled.

Alpex nás nenadchl kvalitou obrazu, ale reakci na zbytkové světlo i na přísvity měl velice dobrou. Alpex má jako jediný integrovaný úložný prostor pro fotky a videa. Záleží na každém, zda je to pro něj výhoda či nikoliv.  Hikmicro opravilo i tlačítka ovládání, kdy oproti Stellaru (se kterým sdílí tělo) jsou tlačítka více vystouplá a oddělná, takže hledat je ve tmě nebyl takový problém. Zajímavou funkcí je i možnost přidání externí baterie (k již integrované baterii v zařízení) a prodloužit si tak výdrž baterie, popř. v případě nouze a vybití integrované baterie mít v kapse 1-2 náhradní externí a dle potřeby měnit. Nejvíce nás u Alpexu zamrzel display, který byl z testovaných zařízení nejmenší. Ocenili bychom větší.

ATN má bezkonkurenčně nejlepší kvalitu obrazu, a to jak X-Sight 4K tak i nový X-Sight 5. Výrobce udává lepší kvalitu obrazu o 30 % oprosti předchozí generaci. K jistému zlepšení došlo, avšak jsme jej nijak extra nezpozorovali. Nutno uvést, že se jednalo o jeden z prvních kusů vyrobeným, kde byl při testu starší Firmware. Vaříme, že aktualizací se 30 % plně projeví. Při porovnání s X-Sight 4K přináší X-Sight 5 spoustu příjemných drobných změn. Asi největší je velikost. Puškohled se značně zúžil a celkově zmenšil. Je i příjemnější na pohled. Hezkým detailem je i display, který nyní nabízí zaoblené rohy přidávají větší podobnost klasické optice. Menu zaznamenalo také příjemné změny, nyní nepřekrývá obraz, a i když máte menu otevřené a brouzdáte v něm tak vidíte značnou část obrazu.  Dalším plusem X-Sightu je montáž v balení a obrovská výdrž baterie.

Celkové pořadí

Z celkového pořadí jsme vyjmuli originální přísvity, jelikož si je nemůžete samostatně zakoupit. Ačkoliv nás originální přísvit u Pardu velice překvapil a umístil by se na předních pozicích. Při rozhodování pořadí jsme se dívali na více aspektů, nejen pouze těch z tabulky, ale i na věci jako jsou např. kvalita zpracování, cena, ovládání a uživatelská přívětivost a dali jsme zkrátka i na pocit, zda nám přísvit vyhovoval, jak fungoval a jak si představujeme, že by měl na určitou vzdálenost koukat.

  1. Venator Nox VCSEL – ačkoliv kvalita na střední vzdálenosti nemusí být tak vysoká tak musíme brát v potaz, že za 2 990Kč je přísvit naprosto bezkonkurenční. Jednak ovladatelností, kvalitou zpracování, ale hlavně možností zaostření kuželu osvitu a délka dosvitu.
  2. Nox X – přísvit nás příjemně překvapil. Tento výsledek jsme od něj nečekali. Ale vezmeme-li v potaz kvalitu, která byla velmi dobrá, a přivřeme očko možnosti zoomování tak nám přísvit vyšel velice dobře a to především, že za 1590 Kč dostanete v balení kromě přísvitu baterii a nabíječku.
  3. Nox R – Ačkoliv má přísvit stejný čip jako Nox X, jsou zde přeci jen rozdíly, a nejen v konstrukci a funkcích, ale hlavně osvitu. Přísvit hodně limitovala možnost zaostření, které nemělo takový rozsah abychom si našli ideální zaostření osvitu pro nelepší kvalitu obrazu a zorné pole. Na druhou stranu přihlížíme i na funkce, které nabízí a cenu.
  4. Luna Vision – zde jsme trochu na vážkách, jak se, tak říká. Přísvit koukal dobře. Kvalitně nemáme co vytknout. Bohužel dosvit už nebyl takový a 200 m byla hranice použitelnosti. A také pozor na cenu, které je v porovnání s ostatními přísvity dost znatelná! Dokázal by se možná umístit i na vyšších pozicích, ale ta cena jej velmi brzdí.

Autor: Josef Staněk, Jan Pícha

Lovecká lukostřeba - Jak na lov lukem - díl 1.

lov-lukem_1

S plánovanou novelou, která jedná o povolení lukostřelby jako povolený způsob lovu Vám přinášíme první z článků k tomuto tématu.

 

O lovu lukem

Pod hlavičkou ČMMJ již před několika lety vznikl klub lovecké lukostřelby, který pořádá jak odbornou výuku teoretickou, tak praktický tréning na 3D terče zvěře.

Myšlenka lovu lukem v českých zemích se zatím potkává s nepochopením. Mnoho odpůrců tohoto způsobu lovu argumentuje s přílišným utrpením zvěře, zvěří zraněnou nebo nedosledovanou. Je nutné si uvědomit, že lov lukem není pouze spojen s nákupem luku a vydáním se do lesa, ale jsou to hodiny čtení teorie, správné nastavení luku, mnoho dní cvičení na terče a získání mezinárodní licence IBEP. Dále pak samozřejmě lovecký lístek a povolenku k lovu lukem.


K ranivosti je prokázáno, z několika studií, z celého světa, že zásah šípem a tím pádem bodnořezné zranění je pro zvěř méně stresující než šoková rána vyvolaná kulovou palnou zbraní. S ranivostí je ovšem spojen vhodný výběr loveckého hrotu a typ použitého luku v závislosti na napínací síle.


Lovec, který splní kritéria stanovená zákonem, si před lovem musí uvědomit další aspekty, které jsou na jeho uvážení, než se vůbec na lov vydá. Těmito aspekty jsou skvělá fyzická forma, nejen spojená s velkou silou horní poloviny těla, ale i stav například kostry při dlouhém čekání na střeleckém stanovišti v koruně stromu, při způsobu lovu takzvaném “treestand”. Lovecké umění se přiblížit ke zvěři, jelikož u tohoto lovu se snižuje maximální lovecká vzdálenost, u použití kladkového luku na 30 metrů a u tradičních luků na 15 metrů. S tím je spojený i vhodný maskovaný oděv, který zatím není typický pro české myslivce.


Lovec lukem si musí uvědomit svoji psychickou formu, a s ní spojený stres a loveckou horečku, která může překazit lov, tím že by lovec neměl v takovém stavu vůbec napínat luk a nejprve dojít k uklidnění. Být vždy zodpovědný za vlastní výstřel, a jestli si nevěří při příchodu zvěře tak si raději kus prohlédnout a nechat odejít, než svou zbrklostí ji poranit nebo nechat zhasnout ve velikých bolestech. V takových případech neztrácet chuť a jen dále trénovat.

 

Výbava lovce

V poslední a možná nejdůležitější řadě je nutná kvalitní výbava každého lovce. Začneme tedy výběrem typu luku, jsou možnosti zvolit tradiční luk anebo moderní kladkový luk. Tradičním lukem v současnosti sportovně či rekreačně střílí větší část lukostřelecké veřejnosti, avšak tento způsob není příliš vhodný pro moderního lovce lukem a vyžaduje o mnoho více zkušeností a tréningu. Střelba je ve většině případu hodně intuitivní. Tyto luky ve většině nedosahují ani takových napínacích sil pro použití k lovu dle prvotních návrhů novely. Při použití takovýchto luků bychom si měli nechat postavit luk přímo na míru.

lov-lukem


Kladkový luk je dost o technologii, použití různých typů zaměřovačů, základek šípu, vypouštěcích zařízení, stabilizátorů kmitu, dálkoměrů a dalších vychytávek, které si jednotlivě probereme v dalším článku zaměřeném na výbavu kladkových luků. Důležitým aspektem je vhodné nastavení těchto luků, nastavit se musí nejen délka nátahu a napínací síla, ale i rovinnost základky šípu, kolmost šípu k tětivě, náklon, respektive rovinnost kladek, správné nastavení natočení průhledového mířidla a správné nastřelení pinových mířidel.


Při jakémkoli použití luku je nutné dbát zvýšené opatrnosti a použít správné ochranné pomůcky jako jsou chrániče předloktí, ramenní chrániče, chrániče prstů nebo vhodné vypouštěcí zařízení.
O svůj luk je nutné se pravidelně starat, čistit, kontrolovat nastavení, tětivu mazat speciálním tukem a v předepsaných intervalech ji měnit. Tradiční luky nenechávat napnuté s tětivou.

 

Výběr šípu

Dalším aspektem je výběr vhodného šípu. Ty můžeme rozdělit dle použitého materiálu na dřevěné, duralové, laminátové a karbonové. Na lov lukem s použitím kladkových luků jsou vhodné pouze šípy karbonové. Veškeré šípy mají své parametry, které bychom měli dodržet v závislosti na použitém účelu a napínací síle, popřípadě typu luku. Tyto parametry jsou:

  • Délka šípu udávaná v palcích, vždy bychom měli volit šíp o dva palce delší, než je délka nátahu. Standart je 30-32", ale jsou i menší a větší šípy.
  • Průměr šípu. Pro terčovou střelbu a při použití tradičních luků jsou vhodnější šípy tenčí s maximálním průměrem do 6 mm. Pro loveckou střelbu je nutné použít šíp se závitem, takzvaným insertem pro výměnu hrotu, standartně dodáván o průměru 7,8 mm.
  • Spine šípu. Tento údaj udává tuhost šípu. Čím menší údaj tím menší průhyb při testu a tím vyšší tuhost. Pro kladkové luky je doporučené vybírat šípy o vyšší tuhosti tedy nižším udaji spine.
  • Typ letek. Plastové, přírodní peří atd.
  • Váha hrotu. Standartně se používají terčové hroty o váze 100 – 125gr, je vhodné trénovat s hrotem o stejné váze jako budete chtít použít k lovu.

Další článek, který připravujeme bude pojednávat o podrobnějším vybavení kladkových luků.

 


Autor: Jan Pícha

Jak si správně vybrat Outdoorovou/loveckou obuv

 Jak si správně vybrat Outdoorovou/loveckou obuv

Autor: Iva Ausfcírová/Markéta Hakl

 

Pokud si chcete koupit outdoorovou obuv, musíte si ujasnit, v jakých podmínkách a pro jaké aktivity budete obuv převážně používat.

Na nákup si vyčleňte dostatek času. U bot s membránou je obzvláště důležité vybrat správnou velikost. Při zkoušení je třeba obout obě boty, celé je zavázat a projít se v nich alespoň na 10-15 minut, aby se noha v botě správně usadila. Pak budete schopni určit, zda vám bota správně sedí. V prstech by měla být vůle cca 1cm, jinak hrozí oděr látky ve špičce a následně tak může dojít k poškození membrány. Tato závada je neopravitelná. K správnému výběru velikosti vám může pomoct i vyjímatelná vložka.

Naši zákazníci si oblíbili obuv vyráběnou jak lepenou technologií pro náročné celodenní pobyty v přírodě za každého počasí, tak i obuv vyrobenou vstřikovanou technologií MONOWRAP, která je určená pro méně náročné túry, ale zároveň je vhodná pro každodenní nošení. U obou typů bot, oceňují naši zákazníci maximální stabilitu, odpružení a pohodlí. Na tyto boty se používá kůže pocházející ze zvířat chovaných v drsných klimatických podmínkách alpských svahů, kůže je tedy velice odolná.

Nezanedbatelný je i fakt, že výroba bot LOWA je 100% v Německu, v továrně s mnohaletou praxí.

Mezi přednosti bot vyráběné lepenou technologií patří:

Dvouzónové šněrování - upevnění kolem chodidla si zavážete tak, aby bota neklouzala a zároveň botu kolem kotníku můžete povolit např. pro chůzi do kopce 

X-LACING patentovaná horizontální i vertikální fixace jazyka - jazyk je upevněn tkaničkami tak, aby neklouzal do stran

LOWA KLIMA SYSTÉM patentovaný systém aktivní ventilace. 

Celoplošně lepený GTX - je výrazně životnější technologie než pouhá tzv. goretexová ponožka, která není celoplošně přilepená k botě. 

 

Nejoblíbenější modely mezi našimi zákazníky jsou:

Lowa Tibet gtx                                                                                                            

Velmi stabilní a robustní bota pro ty nejnáročnější podmínky v přírodě, nabízející maximum komfortu i na delších túrách, ideální pro práci v lese. Podešev VIBRAM MASAI s SPS výztuhami, torzní tuhost umožňuje bezpečné uchycení všech typu vázacích kloubových maček, vysoký okopový lem. 

Hmotnost: 1.800 g/pár (UK8)

 

Lowa Ranger III gtx

Jedna z nejprodávanějších pánských turistických bot klasické koncepce. Je robustní, odolná a stabilní. Podešev: VIBRAM NATURAL s SPS oporou a průběžným ochranným lemem.
Hmotnost: 1.700 g/pár (UK8) 

 

Dalším oblíbeným typem volnočasové obuvi, kterou naši zákazníci preferují je:

Lowa Renegade gtx lo

 

Velmi lehké a pohodlné boty polobotkového střihu, vyrobené vstřikovací technologií MONOWRAP. Svršek neobsahuje žádné semišové díly a zcela nová je i podešev VIBRAM „EVO TRAC“ (používající odpružovací segmenty z měkčího polyuretanu „DynaPU“) a tím výrazně zvyšují bezpečnost chůze v nerovném terénu. Boty mají klasické šněrování s kovovými očky a horním háčkem.              Hmotnost: pánské 1.040 g/pár pro vel. UK 8 

 

Aby vám boty dobře sloužily a zachovaly si dlouhou životnost, je nezbytná pravidelná údržba.

Ošetřování obuvi plní několik funkcí.
- Jednou z nich je odstranění nečistot a uchování původního vzhledu obuvi co nejdéle. Nečistoty z obuvi odstraňujeme jemným kartáčem a následně vyždímaným hadříkem namočeným v čisté vodě.

- Druhou je zachování vodoodpudivosti povrchu usně, což je velmi důležité pro prodyšnost bot s GORE-texovou membránou. Nikdy obuv nadměrně nemáčíme, zbytečně bychom tím prodlužovali sušení. Fluorokarbonové přípravky je vhodné nanášet na vlhkou obuv, což zlepšuje prosycení povrchové vrstvy přípravkem. Po zaschnutí se povrch obuvi již neleští.                                                                     

- Třetí, také velmi důležitou funkcí, je zajištění dlouhé životnosti obuvi. Udržení vláčnosti kůže je z tohoto hlediska jednou z priorit, neboť ztvrdlá kůže může poškodit švy a při ohybu i praskat. Je třeba promazat kolagenová vlákna, z nichž se useň skládá, aby se snížilo tření mezi nimi při ohybu.                                                                                                                                                                          Po očištění a následné impregnaci obuv sušíme při pokojové nebo mírně zvýšené teplotě, nikdy obuv nesušíme v blízkosti silných tepelných zdrojů (oheň, ústřední topení, kamna, za sklem na přímém slunci). Kůže při prudkém sušení, vystavení vysokým teplotám nebo sušená v sušičce tvrdne a praská. Kůže se při kontaktu s vodou vysušuje, je tedy třeba ji správně udržovat. 

Impregnace

Velikou část údržby bot LOWA, stejně jako jiných kožených bot ulehčuje správná impregnace. Boty LOWA jsou impregnovány již při výrobě, po koupi je tedy můžete rovnou vzít do terénu. Impregnace se nanáší na čistou, suchou botu.

Existují 2 typy přípravků pro impregnaci kožených bot, spreje a vosky.

Sprejová impregnace na botě vytvoří ochranný film, který pomáhá s odpuzováním vody a nečistot. Nevyživuje ale kůži a jedná se pouze o povrchovou ochranu.

Vosk při správné aplikaci botu zjemní, vyživuje kůži a tím značně prodlužuje její životnost. Na botu se nanáší malé množství vosku na méně viditelné místo. Vosk se poté opatrně rozetře po botě.

Pro nejlepší ochranu boty je doporučeno střídat oba typy impregnace, jednou za každé 2-4 týdny, dle používání. Dopořučení výrobce je 2x použít sprej a při třetím impregnování použít vosk.

Výběr nové vzduchovky

Autor: Jan Pícha

 

Při výběru vzduchovky si nejprve musíme ujasnit za jakým účelem chceme tuto zbraň využívat. Použití je velice různorodé a ke každému účelu se hodí jiný typ vzduchové zbraně.

 

Rekreační střelba z dlouhých zbraní na terč

Pod tuto skupinu spadá největší část zájemců o vzduchovku. Zde se dá předpokládat, že střelba bude prováděna na bezpečných místech na vzdálenost okolo 15-20m. Vždy uvažoval o koupi pružinové vzduchovky o výkonu do 16J. Hlavním parametrem bývá většinou cena, dá se předpokládat, že zbraň pro tento účel bude minimálně využitá a svému majiteli budou i levnější modely dělat radost několik desetiletí. Pod tuto skupinu spadají modely Gamo Black Shadow, Gamo Quit Cat nebo například Retay 125x a samozřejmě mnoho dalších.

 

Rekreační střelba z krátkých zbraní na terč

Zde je obdobná situace jako u výběru dlouhých zbraní. Musíme si uvědomit jestli nám stačí nabíjet po každém vystřelení, pak bych volil model Gamo P-900. Nebo mít zbraň samonabíjecí se systémem na CO2, špatná volba není například Crosman MK45. Když tuto disciplínu pojmeme jako nácvik na střelbu z krátkých ostrých zbraní je potom výbornou volbou pistole ASG CZ-Shadow 2.

Gamo P-900                                                               Crosman MK45                           ASG CZ-Shadow 2

Vzduchovky na použití při soutěžích a dětských dnech

V této skupině použití je hlavním parametrem celková výdrž zbraně, a jednoduchost v nabíjení, kvůli usnadnění manipulace pro obsluhu. Vhodnými modely jsou Gamo 10X IGT, které umožňují 10 výstřelů po sobě ze zásobníku, ovšem s nutností natahování. Zásobníky se nabíjejí s daleko větší lehkostí, než u modelů s nabíjením přímo do hlavně. Některým modelům chybí mechanická mířidla to je si třeba uvědomit, jak budou disciplíny na soutěžích probíhat. Pro zvýšení odolnosti zbraně je potřeba volit modely s plynovými písty (IGT) místo klasických pružin, kde nedochází k mechanické únavě hnacího zařízení.

Vzduchovka Gamo Fast Shot 10 IGT 4,5mm Full power 24J

 

Vzduchovky na precizní střelbu

Jsou vzduchovky, které jsou daleko přesnější než modely s konstrukcí natahováním pomocí hlavně. Tato konstrukce je změněna na pevnou hlaveň a natahování se provádí pomocí páky zpravidla umístěné pod hlavní. Jedná se například o Gamo CFX.

Do této skupiny patří i vzduchovky o konstrukci PCP, kde hnací silou je stlačený vzduch až na 350bar. Tyto vzduchovky jsou nejpřesnější a také zároveň nejsilnější. Jedná se například o vzduchovky Gamo Arrow PCP, Gamo GX-250, nebo Kalibrgun Cricket, kde energie dosahují až 75J. Díky své energii dokáže tato zbraň střílet s vysokou přesností až na vzdálenosti 100m.

 

 

Vzduchovky na účel tlumení škůdců 

Nejprve je nutné upozornit na zákony České republiky, o ochraně krajiny a chráněných druhů. Dále na zákon o myslivosti, kvůli použití jiných zbraní než střelných na principu zápalu. Po pominutí těchto skutečností je zde nutné volit vzduchovku o vyšších výkonech. Například Gamo Elite X-scope, která je se svými 24J vhodná na lov krys a potkanů. U pružinových vzduchovek Gamo Magnum, kreré dosahují výkonu 45J, je si třeba uvědomit, že energii musíme do zbraně nejprve dodat vlastní silou. To znamená čím větší výkon pružinová vzduchovka má, tím se hůře natahuje. Dále je možno volit většinu PCP vzduchovek, se kterými se v jiných státech, kde je to povolené, loví i větší škůdci o velikostech například kun, lišek i větších zvířat. 

Výběr nočního vidění, nebo termovize pro využití v myslivosti

Výběr nočního vidění, nebo termovize pro využití v myslivosti

Autor: Jan Pícha

 

Pokud se rozhodneme k nočnímu lovu s použitím nočních přístrojů, nastává otázka jaký typ popřípadě jakého výrobce zvolit.

V dnešní době dělíme tyto moderní přístroje do tří velkých skupin. A to přístroje na principu termovizního vidění, které patří v současné době k nejmodernějšímu vybavení i u policie a armády. Další skupinou jsou digitální přístroje na principu nočního vidění s IR přísvity, které z drtivé většiny v dnešní době mají i denní vidění. V poslední řadě bych zmínil přístroje na principu analogového nočního vidění, které se vyvíjejí od poloviny minulého století a dnes již existuje několik generací těchto přístrojů.

Nejprve si musíme uvědomit, v jakých situacích, k jakému účelu a v jakém počasí, budeme tyto přístroje využívat. Jednotlivé situace si zde probereme a navrhneme elegantní řešení na pořízení přístroje přímo pro Váš účel a způsob lovu.

 

Noční lov na lesních újedištích

Tento způsob lovu je stále velmi rozšířený, hlavně u dříve narozených myslivců. K tomuto lovu by jsem doporučil využití zaměřovací termovize nižších až středních řad, jako jsou například Hikmicro Thunder TH25 popřípadě Hikmicro thunder TE19. Při tomto lovu je lovecká vzdálenost a tím i schopnost dokonalého čtení omezena na vzdálenost újedě, což zpravidla bývá do 80m. Pro lovce, kteří používají stejnou kulovnici k dennímu lovu je zde možnost tyto přístroje použít formou předsádky a ve dne lovit pouze svým klasickým puškohledem.
Většina myslivců pro detekci černé zvěře na újedišti využije vlastní sluchové smysli, kdyby to však nestačilo je možné technologii doplnit o ruční pozorovací zařízení, jelikož pozorování pomocí puškohledu na zbrani je neergonomické a můžete svým pohybem zvěř snadno zradit. Doporučoval bych přístroje nižších tříd například Hikmicro LE15 či LH15.

Je-li pro vás tím hlavním cena pak šáhněte po modelu Dahua M20-B15. Za 17 490 Kč vám termovize poskstne dostatečný výkon, vysokou výdrž 9h a mnohem více barevných režimů pozorování - Bílá teplá, Černá teplá, Iron Red, Alarm, Red hot.

Himicro Thunder TH25                                        Hikmicro Lynx LH15                          Dahua M20-B15

 

Noční čekaná na polních újedištích

Zde je obdobná situace jako v lesních prostorech, avšak se lovecká vzdálenost může zvýšit až na hranici 200 m a k tomu je nutné přizpůsobit použité přístroje. Na střelbu do takové vzdálenosti by jsem doporučil přístroje Phanter PH35, PH50 popřípadě vyšší řady, k těmto zaměřovačům s vestavěným dálkoměrem bych doporučoval pozorovací techniku Hikmicro LH25 či Hikmicro Gryphon GH25.

Alternativou pro Hikmicro LH25 je cenově mnohem dostupnější Dahua M40-B25. téměř totožné parametry, ale mnohem přívětivější cena.

Himicro Gryphon GH25L                                            Dahua M20-B25

 

Avšak tento lov lze elegantně provozovat i s přístroji na principu nočního vidění například s ATN X-sight 4K 5-20x nebo jeho menší bratrancem zbaveným o pár funkcí, pro někoho zbytečných, ATN X-sight LTV 5-15x. Tyto přístroje je možné doplnit přísvitem o 940nm vlnové délce, který nezrazuje zvěř v takové míře jako je tomu právě u přísvitů s vlnovou délkou 850nm. Tyto přístroje je možné použít i jako denní puškohledy, avšak nejsou použitelné při zhoršeném počasí jako je mlha či déšť. Tento způsob doporučuji využívat vždy s pozorovací termovizí alespoň Hikmicro LH15

ATN X-Sight 4K 5-20x                                                    ATN X-SIght LTV 5-15x

 

Lov šouláním v lesních porostech

Ideálním přístrojem pro tento účel je Hikmicro TH25, které má základní přiblížení pouze 1,6x, ale jde přiblížit až osminásobně, nízké přiblížení oceníte v zarostlých a nepřehledných místech, kde by jste se z velkým „zoomem“ snadno ztratili. Zde bych opět doporučil doplnit technologii o pozorovací přístroj Hikmicro LH19 z důvodu nízkého základního přiblížení a výborné detekce. 

Skvělá bude i novinka společnosti Dahua a to model M40-B13. Je to aktuálně zařízení s největším zorným polem v nabídce. Zorné pole 24,0°x22,6° vám umožní chodil po lese s termovizí bez toho aniž by jste ji sundali z oka. Obraz není přiblížený, vidíte kam šlapete a nestane se tak, že někde zakopnete, nebo šlápnete do díry. 

Hikmicro Lynx LH19                                           Dahua M40-B13

 

Lov šouláním ve smíšených a polních honitbách

Zde se opět poněkud zvyšuje lovecká vzdálenost, tudíž je lepší využít přístroje s lepšími rozlišovacími schopnostmi. Za tímto účelem bych volil přístroje Phanter PQ35L či dosavadní špičku technologie Phanter PQ50L. Elegance tohoto lovu se dá docílit s použitím pozorovací technologie Gryphon GH25 či vyšších řad.

Hikmicro Panther PH35L

Novinkou pro rok 2022 jsou také puškohledy Hikmicro Stellar. Ty sice nemají dálkoměr za to mají hněd několik výhod co se týče vzhledu. Tradiční tubusový design nejen, že vypadá lépe, ale také řeší problém se speciálnimi montážemi. K namontování vám postačí klasická 30mm oka. Očekává se, ale že Hikmicro v blízké době představí dálkoměry, které se budou moc k zařízení připojit.

Hikmicro Stellar SQ35

Po testech přístrojů Hikmicro Stellar jsme dospěli k závěru, že tyto puškohledy překonali stávající zařízení v několika ohledech. Obraz přístrojů je naprosto dokonalý hlavně u modelů Hikmicro Stellar SQ50 a SQ35. Avšak i modely SH50 a SH35 se mohou pyšnit krásným zobrazením. Vzhled dokonale napodobuje konvenční puškohledy. Pro naše zklamání tyto přístroje nedisponují laserovým měřením vzdálenosti jako modely Phanter, ale tento nedostatek vyvážil celkový dojem z přístroje a přijatelnější cena oproti modelům s dálkoměry. 

Tyto termovizní puškohledy, již se nebojím to tak nazývat, se osvědčí v každém typu honitby. Váha přístrojů je přijatelná oproti konkurenčním výrobkům. A český trh se může těšit dobrou dostupností.

 

Novinka na trhu

V poslední době se na trhu objevila nová značka pozorovací termovizní techniky a to přístroje Dahua. Tyto přístroje jsou cenově velice příznivé. A ovšem je zde opět několik modelových řad, ze kterých zmíním modely M20 v několika provedení dle použitých čoček B10 a B15. Modely M40 s dokonalý širokým zorným polem, vyráběné v provedeních B13, B19 a B25 opět dle použitých čoček. Z těchto modelů se nám nejlépe osvědčila řada B19, s dobrým poměrem cena/výkon.
Dále jsou vyráběné modely M60 pro dokonalý detail pozorovaného objektu a to opět ve dvou provedení B18 a B25.

Značka dahua není na evropském trhu takovým nováčkem jak by se mohlo zdát. již několik dekád vyrábějí zabezpečovací techniku a v začátcích koronavirové epidemie, začali vyrábět termokamery na zabezpečení šíření nákazy například v letištních halách či frekventovaných nádražích.

Dahua M40 a M60                                                                Dahua M20

Obal na tlumič - Zbytečnost nebo přínos?

 
S rozmachem tlumičů vyvstává stále více a více otázek na jejich „správné" používání. Jednou z nich je, zda-li obaly, respektive návleky, na ně, mají nějakou větší funkci a tedy přínos pro nás, nebo se jedná pouze o estetický prvek. Rozhodl jsem se tedy pro napsání pár řádků na tohle téma.
 
Ze začátku jsem používal tlumič bez obalu a necítil jsem potřebu ho tam mít. Ovšem čas strávený na lovu ukázal své a podepsalo se to i na vzhledu mého tlumiče. Nyní ho zdobí několik škrábanců a nemálokrát jsem vyloudil nepěkný hlasitý zvuk, když jsem zavadil o konstrukci posedu nebo nějakou větev při šoulání. Brzy jsem tedy změnil názor a zjistil jsem, že používání obalu na tlumiči má i další výhody.
 
V nabídce máme neoprenové obaly dvou výrobců tlumičů, a to Freyr&Devik a Aimsport. Freyr&Devik nám v současné chvíli nabízí návleky ve 3 velikostech, šité na modely Featherweight - 149, 196 a 269. Kromě neoprenu zajišťujícímu pružnost materiálu použil výrobce také technickou tkaninu, která zvyšuje odolnost proti podření či roztržení. Obaly jsou krásně zpracované a přesně padnou na dané modely.  Hodí se tedy k prémiovým tlumičům Freyr&Devik, které mají chránit. Cenovka je u všech stejná - 990 Kč.
 
Švédský výrobce Aimsport nabízí oboustranné  neoprenové obaly, které jsou, stejně jako tlumiče, více „flexibilní“. Kromě toho, že si můžeme měnit vzhled obalu, a to z „camo“ na černý, máme na výběr hned ze 3 velikostí, které však díky své pružnosti padnou nejen na tlumiče Aimsport. V nabídce jsou obaly s označením „T3“ - na model tlumiče Triton 3, „T4" na Triton 4 a "T5/T6" na Tritony 5 a 6, přičemž „T4“ skvěle padne například i na Freyr&Devik Featherweight 269 a několik dalších tlumičů různých značek. Cena obalů od Aimsportu je nižší a rovněž shodná pro všechny 3 velikosti, a to 750 Kč.
 
Uživatelé tlumičů, co chodí i na střelnici, ocení další neméně významnou funkci obalů, a to jejich schopnost utlumit „miráž“, jinak řečeno ohřátý vzduch, který je v závislosti na okolní teplotě po pár výstřelech vidět v puškohledu a znemožňuje tak přesné zamíření. Tohoto jevu si samozřejmě nevšimnete po jednom výstřelu na večerní čekané. 
 
Když to shrnu, obal na tlumiči není nutnost, ale rozhodně je přínosným doplňkem při lovu a sportovní střelbě. 
 
 
 
 
 
 
 
Modelové řady termovizních monokulárů Dahua

 

Autor: Josef Staněk

 

Dahua je předním výrobcem kamerových systémů s druhým největším světovým podílem na trhu. Zaměřuje se na stálé investice do výzkumu a vývoje nových technologií a inovací, investuje do nich 10 % tržeb každý rok. Firma Dahua má více než 6000 profesionálů ve vývojářském týmu, kteří se věnují poskytování špičkových výrobků s vysokou kvalitou a výkonem. Společnost Dahua má patentové portfolio s 1400 patenty a licencuje jejich technologie i pro jiné výrobce.

 

Tento rok vstupuje na trh s termovizními zařízeními určenými pro myslivce, lovce, outdoorové nadšence, záchranáře a armádu.

Konkrétně termovizní monokuláry řady M jsou určeny právě pro širší veřejnost a nadchnou každého, kdo při lovu používá, nebo chce začít používat termovize.

 

Monkuláry řady M jsou malé kompaktní zařízení, s hmotností 350 g a 450 g. K dostání jsou ve dvou barvách, a to v pískové, nebo šedé.

 

 

Vysvětlení jednotlivých modelů:

 

Písmeno M

Označuje modelovou řadu monokulárdu Dahua "M"

 

Čísla 20, 40 a 60

Označují rozlišení senzoru, displaye, hmotnost a výdrž baterie. 

20: Senzor - 266x192px, Dsiplay - 720x540px, Hmotnost 350g, Výdrž baterie - 9h+

40: Senzor - 400x300px, Dsiplay - 1280x960px, Hmotnost 450g, Výdrž baterie - 5h+

60: Senzor - 640x512px, Dsiplay - 1280x960px, Hmotnost 450g, Výdrž baterie - 5h+ 

 

Písmeno B

Součást názvu.

 

Čísla 10, 13, 15, 18, 19, 25

Označují průměr čočky v milimetrech. Modely M20 jsou k dispozici s čočkami 10 a 15 mm. Modely M40 s čočkami 13, 19 a 25mm. Modely M60 s čočkami 18 a 25 mm.

 

Modely M20 disponují:

Displejem s rozlišením: 720x540 px s obnovovací frekvencí 50 Hz.

Výdrží baterie 9 h+, odolností IP67 a hmotností 350 g.

Hlavním rozdílem oproti ostatním modelům je však senzor – 256x192px.

K dostání jsou varianty s 10 mm a 15 mm čočkou.

 

Modely M40 disponují:

Displejem s rozlišením 1280x960px s obnovovací frekvencí 50 Hz.

Výdrží baterie 5 h+, odolností IP67 a hmotností 450 g.

Hlavním rozdílem oproti ostatním modelům je však senzor – 400x300px.

K dostání jsou varianty s 13 mm, 19 mm a 25 mm čočkou.

 

Modely M60 disponují:

Displejem s rozlišením 1280x960px s obnovovací frekvencí 50 Hz.

Výdrží baterie 5 h+, odolností IP67 a hmotností 450 g.

Hlavním rozdílem oproti ostatním modelům je však senzor – 640x512px.

K dostání jsou varianty s 18 mm a 25 mm čočkou.

 

Dahua se pyšní agresivně nastavenou cenou, která učinila z monokulárů řady M krále poměru cena/výkon. Zařízení startují již na 14 890Kč s DPH a široká škála modelů s různými specifikacemi, naplní očekávání a potřeby každého zákazníka.

 

Nejlepší model Dahua M60 B25 se pyšní 25 mm čočkou, 640x512px senzorem a detekční vzdáleností až 2777 metrů! Nízká hmotnost, vysoká odolnost, výdrž baterie 5 h+ a další skvělé parametry. Cena 56 490 Kč.

 

Ať už při lovu šouláte, sedíte na kazatelně v lese nebo u pole. Jdete na túru, nebo snad zachraňovat najdete si své.  

 

Prohlédněte si více.

ŠUBRT CZ s.r.o. – Zbraně a střelivo Šubrt je oficiální distributorem pro Českou republiku a Slovensko!

 

 
Výběr první zbraně

Autor: Petr Kouřil

 

Výběr první zbraně:

,,Dobrý den, před týdnem jsem si udělal nový zbroják a chci si koupit svojí první zbraň. Co mi můžete nabídnout?‘‘ Zhruba takto vypadá spousta dotazů u nás v obchodě.

Proto si dovolím trochu shrnout, jaké jsou vlastně možnosti a čím se při výběru řídit. Zbraně můžeme rozdělit na chladné (nože apod.) a palné (pistole, revolvery atd.). My se společně budeme zajímat o výběr krátké palné zbraně, tedy pistole nebo revolveru.

V první chvíli Vašeho výběru je potřeba si říct, za jakým účelem si danou zbraň pořizuji. Chci mít zbraň pouze jako koníček a zajít s kamarády na střelnici udělat pár dírek do papíru? Mám závodní ambice a budu se střelbě věnovat pravidelně na vyšší úrovni? Chci kompaktní zbraň, kterou můžu mít celý den u sebe pro případ, že bych se musel bránit útoku na svůj život?

Další parametry Vašeho rozhodování by měla být konstrukce zbraně (pistole/revolver), ráže (chci co největší výkon nebo spíše ekonomický provoz) a cenová hladina Vašeho výběru.

Pokud máme toto všechno rozmyšleno, vrhneme se do porovnání, která zbraň bude tedy vhodná.

Revolver

Palná zbraň, kterou všichni dobře známe z filmů o Divokém západu. Často nabíjená kulemi a černým prachem, před každým výstřelem nutnost natažení kohoutku.

Opustíme Billyho Kida a zjistíme, že i revolvery v dnešním moderním pojetí nejsou vůbec k zahození. Častokrát jsou vyrobené z lehkých slitin, aby Vás nijak neobtěžovalo trávit s nimi celý den.

Mezi nejčastější revolverové ráže patří 38 Special a 357 Magnum. Najdete však i množství dalších, jako je např. 45 Colt, 44 Remingtom magnum, ale také .22 LR.

Nejčastěji nalezneme revolvery s kapacitou nábojového válce 5 ran. Konstrukce revolveru nemá mechanickou pojistku a dovoluje střelbu v režimu SA i DA. V režimu single-action předepnete bicí kohout a při stisknutí spouště už provádíte samotný výstřel. Toto je velmi vhodné pro terčovou střelbu, protože odpor spouště je zde mnohem menší, než v režimu double-action. V DA režimu se odpor zvyšuje díky tomu, že stiskem spouště nejdříve natahujete bicí mechanismus a teprve následně dochází k výstřelu – pokud chci tedy revolver na každodenní nošení, doporučuji nosit ho v režimu DA, tedy se spuštěným kohoutem. Minimalizujete tak možnost nechtěného výstřelu například při ukládání do pouzdra.

Revolver je také vhodný pro ty z Vás, kteří jen chtějí mít nějakou zbraň na doma pro případ nouze, ale jinak nejsou žádnými zbraňovými fanoušky. Jeho konstrukce totiž umožňuje mít ho nabitý a bezpečně uložený i po dobu několika let a jeho bezpečnostní kontrola je mnohem jednodušší než u pistole, protože náboje jsou ve válci vždycky vidět.

https://zbrane.subrt.cz/revolver-taurus-357h--357-magnum/

 

https://zbrane.subrt.cz/revolver-taurus-85s-38-spec-2---nerez/

 

 

Pistole

Samonabíjecí pistole je jistě tou nejrozšířenější palnou zbraní, kterou většina z nás používá jak ke sportovním účelům, tak k osobní ochraně.

Výběr pistole opět závisí na tom, k čemu ji budu primárně využívat:

Sportovní střelbapokud vybíráme pistoli určenou na mířenku nebo dynamické střelecké disciplíny, jako je například IPSC, přijde nám vhod, pokud bude zbraň dostatečně veliká a ideálně i těžká. To se projeví na zvládání zpětného rázu a umožní rychleji opakovat výstřel. Obecně řečeno, pro takovýto druh střelby je dobré vybírat pistole s celokovovou konstrukcí a velkou kapacitou zásobníku. Na střelnici a při závodech, kde nemusíme řešit skryté nošení nám toto přijde vhod.
Jako zástupce těchto pistolí bych mohl jmenovat např. CZ 75 SP-01 Shadow, CZ 75 Shadow 2, CZ P-10F, Glock 34.

Pistole pro skryté nošení – Na velikosti záleží! Jak by všichni držitelé Zbrojního průkazu měli vědět, v České republice platí pro zbraně skryté nošení. V tomto případě se zaměříme na pistole malých rozměrů, ideálně s rámem vyrobeným ze speciálních plastů. Není třeba se obávat o jejich životnost, vždyť Glock se vyrábí již přes 40 let a stále platí za nejpoužívanější pistoli na světě.
Právě malá velikost a nízká váha dělá z pistolí v kategorii “microcompact“ ideální parťáky pro celodenní skryté nošení. Naproti tomu, je třeba zmínit, že se jedná o určitý kompromis, kdy malé rozměry nemusejí být nijak pohodlné pro delší střelbu na střelnici.
V této kategorii bych zmínil jako zástupce například Glock 43x, HS Produkt H11, CZ P-10M.

,,Chtěl bych něco mezi, většinou budu jen na střelnici, ale občas bych chtěl i nosit.“ I s takovou odpovědí se často setkáváme. Zde bych se zaměřil na pistole, které spadají do kategorie “compact“. Pistole tohoto druhu jsou vyráběny jak v celokovovém provedení, tak i s plastovým rámem.
Dlouhá léta je nejprodávanější pistolí na světě Glock 19. V přesně takové velikosti ale nalezneme řadu dalších zbraní, jako je například CZ P-10C, Heckler a Koch SFP9 nebo pistole výrobce Bull.
Velikost těchto zbraní je řadí někam mezi full-size a micro-compact pistole. Umožňují pohodlnou střelbu na střelnici, ale v případě potřeby je lze celkem snadno nosit za účelem osobní ochrany.

Nicméně musím říct, ač má každá z těchto kategorií své zástupce, nelze dát univerzální radu, kterou pistoli či revolver si vybrat. Protože co je lepší než jedna zbraň? Dvě zbraně.

https://zbrane.subrt.cz/glock-19-pistole-gen5-mos/

 

https://zbrane.subrt.cz/hs-h11-osp--pistole-9x19-cerna-2/

 

https://zbrane.subrt.cz/cz-shadow-2-pistole-9x19/

 

 

Doufám, že je tento článek alespoň malým přínosem při výběru Vaší první zbraně. Pro další dotazy neváhejte kontaktovat tým našich prodejců, kteří se vám rádi budou věnovat.
Závěrem bych ještě chtěl říct, že toto není stoprocentní návod, ale pouhé nasměrování a finální výběr je vždy na vašich osobních preferencích.

 
×

Splátková kalkulačka ESSOX