Dahua - novinka na trhu termovizních monokulárů

Dahua - novinka na trhu termovizních monokulárů

Autor: Ing. Vít Chromčák

 

Před časem se společnost Dahua, doteď výrobce kamerových systémů, rozhodla rozšířit své portfolio o termovizní monokuláry, jež jsou v poslední době stále oblíbenějšími pomocníky nejen při lovu. Termovize Dahua se dělí na 3 řady - M20, M40 a M60. Hlavní rozdíl mezi jednotlivými řadami je v rozlišení senzoru. Do každé řady patří 2 až 3 modely lišící se velikostí čočky, přičemž nejmenší je 10mm čočka a největší je čočka o průměru 25 mm. Jelikož mám teď možnost některé vybrané modely testovat, rád bych se podělil o své poznatky a zkušenosti s nimi.


Na první pohled tyto termovize zaujmou svojí velmi příznivou cenou, a proto si téměř každý klade otázku, zda-li je to na úkor kvality… To stejné zajímalo i mě. Vyrazil jsem tedy do lesa zjistit skutečnost. S sebou jsem si vzal 2 monokuláry, a to modely B15 z řady M20 a B25 z řady M40.


Číslice za písmenem „B“ udává velikost čočky, tudíž B15 je termovize s čočkou o průměru 15 mm, jíž senzor má rozlišení 256x192 px. Měl jsem možnost pozorovat zvěř na vzdálenost od 30 do 400 metrů (nejedná se o odhad, jednotlivé vzdálenosti jsem měřil dálkoměrem). Rozlišit o jaký druh zvěře se jedná jsem byl schopný do vzdálenosti zhruba 200 metrů (záleželo na konkrétních podmínkách). Například srnu se srnčetem ve vzdálenosti 120 metrů jsem bezpečně rozpoznal. Na 400 metrů jsem již viděl pouze „svítící flek“. Udávaná výdrž integrované baterie 9+ hodin mě příjemně překvapila a odpovídá realitě. Tento model hodnotím jako plně dostačující lidem, kteří loví do 200 metrů, převážně třeba na vnadištích. Na 50 metrů je s touto termovizí člověk schopen rozlišit i kňoura od bachyně…
Naproti tomu o něco větší „kolegyně“ B25 z řady M40 už udělala více parády i na delší vzdálenosti. 25mm čočka se senzorem 400x300 px dobře vykreslila zvěř i na oněch zmiňovaných 400 metrů, kdy jsem poznal, že se jedná o srnčí zvěř. A na kratší vzdálenosti samozřejmě kreslila lépe než model B15. Myslím, že tato termovize splní požadavky i náročnějších lovců.


Suma sumárum, termovize Dahua předčily mé očekávání a hodnotím je velmi pozitivně. Jediné co bych vytkl je možná trošku starší design, podobný modelové řadě OWL od Hikmicra, a tedy větší velikost, zvláště vyšších řad těchto termovizí.


Myslím si, že tyto monokuláry jsou skvělou volbou pro všechny, kteří nechtějí do termovize investovat větší množství financí, ale chtějí z lesa odcházet s více zážitky a zvýšit svoje šance na úspěšný lov.

 

Níže přikládám odkazy na videa z obou výše zmiňovaných modelů (u videí si nastavte nejvyšší možnou kvalitu).

Dahua M20-B15:


Srna na 55 metrů


Srna se srnčetem na 120 metrů

 

Dahua M40-B25:


Srnec na 40 metrů


Srna 35 metrů


Srna se srnčetem na 120 metrů