Recenze brokovnic Kral Arms - Daniel Korčák

KRAL AV Türkiye KRAL AV Turkish Company Pistol Türkiye Shotgun  Turkishexporter - TurkishExporter.com.tr

Kral Arms vyrábí brokovnice ve výrobních prostorách o rozloze 18 000 m2, kde zaměstnává více než 250 lidí. Používá špičkové technologie kombinované s precizní ruční prací. Výroba brokovnic Kral Arms se odehrává právě v této továrně. Zahrnuje obrábění dřeva, obrábění kovových dílů, vstřikování plastů, vstřikování kovů, svařování, gravírování, vrtání hlavní, laserové značení a gravírování na dřevěné a kovové díly, testování kvality a zkoušení střeliva.

Cílem Kral Arms je dodávat vysoce kvalitní a cenově dostupné zbraně každému. I ty nejmenší šroubky si vyrábí sami, aby zaručili nejvyšší možnou kvalitu jejich výrobků.

ŠUBRT CZ s.r.o. (Zbraně a střelivo Šubrt) je výhradním distributorem brokovnic Kral Arms Českou republiku.

 

 

 

Recenze brokovnic Kral Arms - Daniel Korčák

V lednu 2024 jsem byl osloven firmou Zbraně a střelivo Šubrt pro otestování turecké zbrojovky  značky  ral Arms. Především bych chtěl poděkovat českobudějovickému obchodu Šubrt pro velmi vstřícné jednání a dostatečný čas na řádné a přesné otestování této značky.  Zbrojovka Kral Arms se vyznačuje mezi ostatními ,,turky’‘ vlastní výrobou veškerých komponentů. Pro výrobu brokových zbraní využívá prostory o rozloze 18 000 m2. Především vyniká ve vrtání hlavní a vstřikování kovů. Tato firma nenakupuje žádné polotovary ani jiné hotové komponenty. Výrobu u nich zahrnuje i návrh a produkce těch nejmenších šroubečků , proto se dá konstatovat, že tato firma jako jediná ze všech tureckých je naprosto soběstačná. Využívání různých technologií je znát i v této fabrice. Všimneme si nových gravírovacích přístrojů a hlavně laserové práce se železem. Kral Arms je veřejnosti především známa jako výrobce vzduchovek a větrovek kdy úspěšně vyprodukovala přes 3 000 000 kusů.  

Především by si měl každý uživatel brokové zbraně sám zhodnotit své hranice a požadavky, které bude požadovat po budoucím ,,nástroji“. Je to to samé jako když si půjdete koupit auto. Zhodnotíte vaše finanční meze, váš maximální možný roční nájezd, podmínky terénu pro který vozidlo potřebujete a zda se Vám více líbí auto pracovní nebo pro luxusnější jízdu. To samé platí u zbraní. Cenová relace těchto zbraní je velmi příznivá. Zbraně jsou zaměřené převážně pro lovecké účely. Náročnost Vašich střeleckých požadavků musí být známa před nákupem. Bavíme se zde o zbraních ve velmi příznivé ceně. Je pouze na Vás zda se rozhodnete si koupit automat pro lov kormoránů a hus , kozlici , nebo lehkou ,,dvacítkovou“ dvojku. Nejdůležitější je abyste jako uživatel sám zvážil do kterých loveckých podmínek zbraň budete nejvíce využívat. Samozřejmostí je si sám před sebou ujasnit zda bude brokovnice používána jen pro lov anebo i pro občasnou hobby brokovou střelbu. V tomto případě se rozhodujete nejpravděpodobněji mezi kozlicemi a řešíte jen délku hlavní. Jistotou , která je mnohokrát světově dokázána je ta že každý střelec je individuální a argument mezi delší a kratší hlavní pro lepší výsledky je velmi sporné.  Výkon náboje mezi 71cm a 76cm také není nijak zvláště rozdílný. Po dlouhých testech je naprosto jasné že rychlost mezi délkou hlavně 71cm a 76cm je velmi zanedbatelná. Rozdílem však podstatně větším je délka 66cm a 76cm , která ale nás momentálně nemusí vůbec zajímat jelikož hlavní výběr této značky je mezi 76 cm a 71cm. Nejdůležitějším rozdílem je ovladatelnost a kompaktnost pušky. Každý střelec má individuální pohyby a také postavu. Je tedy na každém jakou délku si zvolí a která mu bude více vyhovovat. Obrovskou výhodou těchto zbraní je test na ocelové broky. V loňském roce každý aktivnější lovec vodní pernaté jistě zaznamenal zmatky ohledně starých brokovnic a použití ocelových broků. Ujišťuji že veškeré tyto zbraně splňují test na ocelové broky a naprosto bezpečně se dají z těchto zbraní  střílet.

Kral Arms produkuje výrobu veškerých brokových možných variant. Vyrábí se v provedením ocelovém a hliníkovém.

Některé modely jsou vyráběny jako kopie dražších zbraní nejen vzhledově ale i vnitřně. Každého kdo se o brokovnice více zajímá hned praští do očí pohled na kopii brokové kozlice Benelli 828.

Veškeré modely , které budou brzy u Zbraně Šubrt k prodeji jsem měl k dispozici pro test.

 

Brokové kozlice

Brokové kozlice jsou využívány dost univerzálně. Jejich využití nalezneme v honitbě i na střelnici.

V dnešní době, kdy se převážně vyrábějí zbraně s multi-choke (vyměnné zahrdlení), máme k dispozici mnoho variant, které můžeme nakombinovat. Je naprosto jasné že pro lovecké kolo budeme používat co nejotevřenější choke a pro lov zvěře spíše zavřenější. Musím zdůraznit velmi kvalitní a vysoké krytí této značky. Stále častěji se setkávám s myslivci , kteří neustále ,,zavírají“ své pušky a snaží se o co nejhustší brokový shluk. V mnohých případech to je na úkor zásahu a zvláště bych byl obezřetný u zmiňované právě u Kral Arms, která má naprosto dokonale zpracovanou kvalitu zahrdlení. Pravidelnost krytí u polovičního choke byla naprosto dostačující pro lov na mysliveckou vzdálenost , která činí 50 metrů. Musím připomenout , že mnoho lidí dnes velmi špatně odhaduje vzdálenost cíle a z dvaceti metrů je schopna konstatovat i více než jedenkrát tolik.  Testu byl podroben nejrozšířenější průměr mezi lovci pernaté zvěře, hromadné střely 3,5mm značek RIO , DELSUR ,FIOCCHI, SELLIER BELLOT, NSI, B and P. Faktem je , že každá puška má vždy své vlastnosti a je jen na majiteli aby vždy novou pušku vyzkoušel a otestoval jaké střelivo zvolit vzhledem k použití. Zvláštností a zároveň velmi slušnou propracovaností nás zaujme pohled na estetickou pažbu každé dřevěné pušky, pokud tedy nezvolíme brokovou kozlici ve variantě camouflage, kterou firma také nabízí.   

Poloautomaty

Pokud hledáme zbraň , která je schopna vystřelit rychle za sebou více než dva náboje zvolíme automat. Zbraň fungující na odběru plynů , kdy využívá princip Johna Mosesa Browninga je velmi spolehlivou zbraní. K dispozici jsem měl automat v provedení Camo a ne jednou jsem s ním navštívil honitbu. Zbraň je dle mého názoru uživatelsky naprosto výborně zpracována a navíc je velmi bezpečná. Pogumovaný povrch zbraně je velmi ocenitelný i v nehostinných podmínkách. Vyhnete se problémům s klouzáním pušky při nahození i jiné manipulaci, zbraň je navíc skvěle vyvážená a světle zelená , drobná  muška je taky velmi příjemným orientačním bodem při střelbě na zvěř. Samozřejmě je na vkusu každého jednotlivce zda se chce dát cestou moderního a praktického lovu , nebo stále dodržuje zásady etiky myslivosti a preferuje pouze dřevěné a kovové části zbraně. Jako veliké plus musím s nadšením říci , že naprosto bez problémů automat opakoval i náboje s navážkou 24g (sportovní náboje) avšak nemohu zaručit , že pro tento případ střelby sportovního střeliva bude každý kus stejný , když rozdíly najdeme mezi top značkami  pro poloautomatické brokovnice jako jsou Benelli nebo přímo Browning.  

Brokové dvojky

V dnešní době plné nočních vidění, termovizí, poloautomatů a fotopastí stále najdeme zásadové myslivce , kteří naprosto tvrdě prosazují lov pouze tradičním způsobem. I na ty zřejmě zbrojovka Kral Arms myslela a vyvinula pro ně decentní lehké dvojky v provedení ráží 12,20. Na první pohled je jisté že laik blbě rozezná zda jde o drahou dvojku či levnou. I někteří zkušení lovci chvíli museli přemýšlet než rozeznali první viděný kus dvojky této společnosti. Vzhled a jemnost dvojek se turkům jednoznačně povedl. Zbraň rozhodně nepůsobí na první pohled ,, levným“ dojmem a tmavý lesk dřeva včetně mramorové baskule mluví za vše. Velmi zajímavou vlastností všech těchto zbraní je kladený důraz na dřevěné části zbraně. Vývojáři si dali opravdu záležet, protože vzhled samotné zbraně je velmi podstatnou částí nejen při nákupu ale také pro vnitřní pocit a spokojeností při lovu.

Finanční rozmezí těchto zbraní , které je pro každého velmi příznivé nese svá pozitiva a pochopitelně i negativa. Jednoduchou a častou otázkou u veškerých odvětví bývá nabídka odpovídající ceně. Předem zdůrazňuji , že výrobce se zaměřuje na nejširší loveckou a mysliveckou veřejnost.

Zbraně jsou konstruovány pro běžný a praktický lov, při kterém se nemusíme bát o drobné oděrky na zbrani , nějaké to ušpinění v rákosí apod.. Pušky jsou stavěny na používání ocelových broků a běžné uživatelské opotřebení při myslivosti. Nikoliv na střílení desetitisíců nábojů ročně na střelnici. Touto cestou opravdu neobejdeme nákup na to určených sportovních speciálů , které nabízejí firmy jako  Perazzi, Beretta a další.

Test

Samotný test byl zaměřen na krytí zbraní, zpracování, ocelové broky, výdrž, funkčnost a využití. O krytí zbraní jsem se zpětně již zmiňoval a znovu zdůrazňuji , že po koupi jakékoliv zbraně je velmi důležité navštívit střelnici a otestovat různé značky nábojů , které jsou ty nejvhodnější v ohledu k výkonu a samotnému charakteru krytí. 

Zpracování zbraní hodnotím kladně. Zlamovací brokovnice vyhazují velmi kvalitně i náboje s vyšším kováním i přesto že hmotnost těchto vystřelených nábojů je vyšší a ne všechny vyhazováky si s nimi poradí. Dřevo vypadá velmi slušně a laserové rytiny na baskuli u některých modelů určitě potěší spoustu uživatelů. Vnitřní konstrukce je v dnešní době dost podceňovanou částí a i té bylo věnováno  dost času hlavně zátěžovým testem , který vždy odhalí tu správnou stránku věci. Pro test bylo zvoleno střelivo od české muničky SB Magnum 53g. V tomto ohledu nebyla shledána žádná negativa, pětset nábojů vystřílených z náhodně vybrané dvanáctky kozlice stačila pro ukončení testu. Za celý test při různém míchání nábojů i s ,,tvrdším kapslem“ nedošlo ani k jednomu selhači. Při velmi vysoké teplotě celé zbraně  nedošlo k žádnému problému. Faktem a jistotou bude mnohaleté testování přímo v praxi u stovek vlastníků , kterou ale nemůže žádná firma na světě obstarat ani u nejluxusnějších zbraní. Normy pro CIP, které musí splňovat každá zbraň u nás i náboje vůbec nejsou udělovány jen tak a musejí projít dost tvrdou kontrolou obzvláště u ocelových broků.

Funkčnost a využití

Téma funkčnost a využití jsem vyzkoušel přímo při mém povolání a tím je broková střelba SKEET. Pro zajímavost jsem zkoušel lovecké čoky i sportovní a musím podotknout že rozdíl je opravdu velmi znatelný jen při zásazích na asfaltové terče. Jak se tomu mezi střelci říká ,, železo střílí a pažba trefuje“ zvolil jsem pušku , která mi nejlépe sedla a šel trénovat. Na zbraň jsem si velmi rychle zvykl a brokovnice mi bez problémů zasahovala a rozbíjela terče. Chování zbraně po výstřelu s přechodem na druhý terč  bych více přikláněl do kategorie vyváženějších zbraní do pažby pro snadnější opravu výškové chyby ale  méně stabilnější vedení s terčem. Je jen otázkou na kterou zbraň si člověk zvykne a naučí se jí ovládat. 

Test při lovu je test v tomto případě daleko důležitějším a podstatnějším. Nejhojněji jsem používal brokový automat s odběrem plynů. Zaměřil jsem se na lov škodné pernaté. Automat opakoval naprosto spolehlivě a i skvěle zasahoval. I pro lov jsem zvolil kombinaci různého střeliva v průměru od 3mm do 3,5mm váhově od 28g do 36g. Vystřeleno bylo cca 200 ks střeliva v ruzném mezičase bez jakéhokoliv čištění a překvapivě nedošlo ni k jednomu selhání. Slovo překvapivě mohu zdůvodnit jako majitel tří automatů značky Browning při stejném systému a v případě déle trvajících nečistot se postupujícím časem začnou nečistoty v odfukových kanálcích projevovat na kvalitě přebíjení. Značnou výhodou je bezpečnost zbraně. Poloautomat v případě vybíjení nenatáhne do komory ze zásobníku náboj dříve než povolíte pojistku zásobníku u lučíku. Samotná střelba byla velmi příjemná, v ohledu na poměrně nízkou váhu zbraně i u nábojů s hmotností 36g se zpětný ráz zdál mírný a přijatelný .

Ohodnocení

 Zbraně jako úplnou novinku hodnotím pozitivně. Je vidět , že vývoj jde stále pořád dopředu a dříve drahé technologie dnes nahrazují daleko ekonomičtější varianty a stále více dostupnější. Trh se neustále vyvíjí a konkurece stoupá ve všech zbrojních odvětví. Pokud hledáte brokovnici , která je běžně dostupná v nízké cenové relaci pro standardní lovecké účely , měla by být právě Kral Arms tou vhodnou nabídkou pro Vás.

Daniel Korčák 
státní reprezentant v brokové střelbě SKEET, Myslivec
×

Splátková kalkulačka ESSOX