Recenze

Recenze brokovnic Kral Arms - Daniel Korčák

KRAL AV Türkiye KRAL AV Turkish Company Pistol Türkiye Shotgun  Turkishexporter - TurkishExporter.com.tr

Kral Arms vyrábí brokovnice ve výrobních prostorách o rozloze 18 000 m2, kde zaměstnává více než 250 lidí. Používá špičkové technologie kombinované s precizní ruční prací. Výroba brokovnic Kral Arms se odehrává právě v této továrně. Zahrnuje obrábění dřeva, obrábění kovových dílů, vstřikování plastů, vstřikování kovů, svařování, gravírování, vrtání hlavní, laserové značení a gravírování na dřevěné a kovové díly, testování kvality a zkoušení střeliva.

Cílem Kral Arms je dodávat vysoce kvalitní a cenově dostupné zbraně každému. I ty nejmenší šroubky si vyrábí sami, aby zaručili nejvyšší možnou kvalitu jejich výrobků.

ŠUBRT CZ s.r.o. (Zbraně a střelivo Šubrt) je výhradním distributorem brokovnic Kral Arms Českou republiku.

 

 

 

Recenze brokovnic Kral Arms - Daniel Korčák

V lednu 2024 jsem byl osloven firmou Zbraně a střelivo Šubrt pro otestování turecké zbrojovky  značky  ral Arms. Především bych chtěl poděkovat českobudějovickému obchodu Šubrt pro velmi vstřícné jednání a dostatečný čas na řádné a přesné otestování této značky.  Zbrojovka Kral Arms se vyznačuje mezi ostatními ,,turky’‘ vlastní výrobou veškerých komponentů. Pro výrobu brokových zbraní využívá prostory o rozloze 18 000 m2. Především vyniká ve vrtání hlavní a vstřikování kovů. Tato firma nenakupuje žádné polotovary ani jiné hotové komponenty. Výrobu u nich zahrnuje i návrh a produkce těch nejmenších šroubečků , proto se dá konstatovat, že tato firma jako jediná ze všech tureckých je naprosto soběstačná. Využívání různých technologií je znát i v této fabrice. Všimneme si nových gravírovacích přístrojů a hlavně laserové práce se železem. Kral Arms je veřejnosti především známa jako výrobce vzduchovek a větrovek kdy úspěšně vyprodukovala přes 3 000 000 kusů.  

Především by si měl každý uživatel brokové zbraně sám zhodnotit své hranice a požadavky, které bude požadovat po budoucím ,,nástroji“. Je to to samé jako když si půjdete koupit auto. Zhodnotíte vaše finanční meze, váš maximální možný roční nájezd, podmínky terénu pro který vozidlo potřebujete a zda se Vám více líbí auto pracovní nebo pro luxusnější jízdu. To samé platí u zbraní. Cenová relace těchto zbraní je velmi příznivá. Zbraně jsou zaměřené převážně pro lovecké účely. Náročnost Vašich střeleckých požadavků musí být známa před nákupem. Bavíme se zde o zbraních ve velmi příznivé ceně. Je pouze na Vás zda se rozhodnete si koupit automat pro lov kormoránů a hus , kozlici , nebo lehkou ,,dvacítkovou“ dvojku. Nejdůležitější je abyste jako uživatel sám zvážil do kterých loveckých podmínek zbraň budete nejvíce využívat. Samozřejmostí je si sám před sebou ujasnit zda bude brokovnice používána jen pro lov anebo i pro občasnou hobby brokovou střelbu. V tomto případě se rozhodujete nejpravděpodobněji mezi kozlicemi a řešíte jen délku hlavní. Jistotou , která je mnohokrát světově dokázána je ta že každý střelec je individuální a argument mezi delší a kratší hlavní pro lepší výsledky je velmi sporné.  Výkon náboje mezi 71cm a 76cm také není nijak zvláště rozdílný. Po dlouhých testech je naprosto jasné že rychlost mezi délkou hlavně 71cm a 76cm je velmi zanedbatelná. Rozdílem však podstatně větším je délka 66cm a 76cm , která ale nás momentálně nemusí vůbec zajímat jelikož hlavní výběr této značky je mezi 76 cm a 71cm. Nejdůležitějším rozdílem je ovladatelnost a kompaktnost pušky. Každý střelec má individuální pohyby a také postavu. Je tedy na každém jakou délku si zvolí a která mu bude více vyhovovat. Obrovskou výhodou těchto zbraní je test na ocelové broky. V loňském roce každý aktivnější lovec vodní pernaté jistě zaznamenal zmatky ohledně starých brokovnic a použití ocelových broků. Ujišťuji že veškeré tyto zbraně splňují test na ocelové broky a naprosto bezpečně se dají z těchto zbraní  střílet.

Kral Arms produkuje výrobu veškerých brokových možných variant. Vyrábí se v provedením ocelovém a hliníkovém.

Některé modely jsou vyráběny jako kopie dražších zbraní nejen vzhledově ale i vnitřně. Každého kdo se o brokovnice více zajímá hned praští do očí pohled na kopii brokové kozlice Benelli 828.

Veškeré modely , které budou brzy u Zbraně Šubrt k prodeji jsem měl k dispozici pro test.

 

Brokové kozlice

Brokové kozlice jsou využívány dost univerzálně. Jejich využití nalezneme v honitbě i na střelnici.

V dnešní době, kdy se převážně vyrábějí zbraně s multi-choke (vyměnné zahrdlení), máme k dispozici mnoho variant, které můžeme nakombinovat. Je naprosto jasné že pro lovecké kolo budeme používat co nejotevřenější choke a pro lov zvěře spíše zavřenější. Musím zdůraznit velmi kvalitní a vysoké krytí této značky. Stále častěji se setkávám s myslivci , kteří neustále ,,zavírají“ své pušky a snaží se o co nejhustší brokový shluk. V mnohých případech to je na úkor zásahu a zvláště bych byl obezřetný u zmiňované právě u Kral Arms, která má naprosto dokonale zpracovanou kvalitu zahrdlení. Pravidelnost krytí u polovičního choke byla naprosto dostačující pro lov na mysliveckou vzdálenost , která činí 50 metrů. Musím připomenout , že mnoho lidí dnes velmi špatně odhaduje vzdálenost cíle a z dvaceti metrů je schopna konstatovat i více než jedenkrát tolik.  Testu byl podroben nejrozšířenější průměr mezi lovci pernaté zvěře, hromadné střely 3,5mm značek RIO , DELSUR ,FIOCCHI, SELLIER BELLOT, NSI, B and P. Faktem je , že každá puška má vždy své vlastnosti a je jen na majiteli aby vždy novou pušku vyzkoušel a otestoval jaké střelivo zvolit vzhledem k použití. Zvláštností a zároveň velmi slušnou propracovaností nás zaujme pohled na estetickou pažbu každé dřevěné pušky, pokud tedy nezvolíme brokovou kozlici ve variantě camouflage, kterou firma také nabízí.   

Poloautomaty

Pokud hledáme zbraň , která je schopna vystřelit rychle za sebou více než dva náboje zvolíme automat. Zbraň fungující na odběru plynů , kdy využívá princip Johna Mosesa Browninga je velmi spolehlivou zbraní. K dispozici jsem měl automat v provedení Camo a ne jednou jsem s ním navštívil honitbu. Zbraň je dle mého názoru uživatelsky naprosto výborně zpracována a navíc je velmi bezpečná. Pogumovaný povrch zbraně je velmi ocenitelný i v nehostinných podmínkách. Vyhnete se problémům s klouzáním pušky při nahození i jiné manipulaci, zbraň je navíc skvěle vyvážená a světle zelená , drobná  muška je taky velmi příjemným orientačním bodem při střelbě na zvěř. Samozřejmě je na vkusu každého jednotlivce zda se chce dát cestou moderního a praktického lovu , nebo stále dodržuje zásady etiky myslivosti a preferuje pouze dřevěné a kovové části zbraně. Jako veliké plus musím s nadšením říci , že naprosto bez problémů automat opakoval i náboje s navážkou 24g (sportovní náboje) avšak nemohu zaručit , že pro tento případ střelby sportovního střeliva bude každý kus stejný , když rozdíly najdeme mezi top značkami  pro poloautomatické brokovnice jako jsou Benelli nebo přímo Browning.  

Brokové dvojky

V dnešní době plné nočních vidění, termovizí, poloautomatů a fotopastí stále najdeme zásadové myslivce , kteří naprosto tvrdě prosazují lov pouze tradičním způsobem. I na ty zřejmě zbrojovka Kral Arms myslela a vyvinula pro ně decentní lehké dvojky v provedení ráží 12,20. Na první pohled je jisté že laik blbě rozezná zda jde o drahou dvojku či levnou. I někteří zkušení lovci chvíli museli přemýšlet než rozeznali první viděný kus dvojky této společnosti. Vzhled a jemnost dvojek se turkům jednoznačně povedl. Zbraň rozhodně nepůsobí na první pohled ,, levným“ dojmem a tmavý lesk dřeva včetně mramorové baskule mluví za vše. Velmi zajímavou vlastností všech těchto zbraní je kladený důraz na dřevěné části zbraně. Vývojáři si dali opravdu záležet, protože vzhled samotné zbraně je velmi podstatnou částí nejen při nákupu ale také pro vnitřní pocit a spokojeností při lovu.

Finanční rozmezí těchto zbraní , které je pro každého velmi příznivé nese svá pozitiva a pochopitelně i negativa. Jednoduchou a častou otázkou u veškerých odvětví bývá nabídka odpovídající ceně. Předem zdůrazňuji , že výrobce se zaměřuje na nejširší loveckou a mysliveckou veřejnost.

Zbraně jsou konstruovány pro běžný a praktický lov, při kterém se nemusíme bát o drobné oděrky na zbrani , nějaké to ušpinění v rákosí apod.. Pušky jsou stavěny na používání ocelových broků a běžné uživatelské opotřebení při myslivosti. Nikoliv na střílení desetitisíců nábojů ročně na střelnici. Touto cestou opravdu neobejdeme nákup na to určených sportovních speciálů , které nabízejí firmy jako  Perazzi, Beretta a další.

Test

Samotný test byl zaměřen na krytí zbraní, zpracování, ocelové broky, výdrž, funkčnost a využití. O krytí zbraní jsem se zpětně již zmiňoval a znovu zdůrazňuji , že po koupi jakékoliv zbraně je velmi důležité navštívit střelnici a otestovat různé značky nábojů , které jsou ty nejvhodnější v ohledu k výkonu a samotnému charakteru krytí. 

Zpracování zbraní hodnotím kladně. Zlamovací brokovnice vyhazují velmi kvalitně i náboje s vyšším kováním i přesto že hmotnost těchto vystřelených nábojů je vyšší a ne všechny vyhazováky si s nimi poradí. Dřevo vypadá velmi slušně a laserové rytiny na baskuli u některých modelů určitě potěší spoustu uživatelů. Vnitřní konstrukce je v dnešní době dost podceňovanou částí a i té bylo věnováno  dost času hlavně zátěžovým testem , který vždy odhalí tu správnou stránku věci. Pro test bylo zvoleno střelivo od české muničky SB Magnum 53g. V tomto ohledu nebyla shledána žádná negativa, pětset nábojů vystřílených z náhodně vybrané dvanáctky kozlice stačila pro ukončení testu. Za celý test při různém míchání nábojů i s ,,tvrdším kapslem“ nedošlo ani k jednomu selhači. Při velmi vysoké teplotě celé zbraně  nedošlo k žádnému problému. Faktem a jistotou bude mnohaleté testování přímo v praxi u stovek vlastníků , kterou ale nemůže žádná firma na světě obstarat ani u nejluxusnějších zbraní. Normy pro CIP, které musí splňovat každá zbraň u nás i náboje vůbec nejsou udělovány jen tak a musejí projít dost tvrdou kontrolou obzvláště u ocelových broků.

Funkčnost a využití

Téma funkčnost a využití jsem vyzkoušel přímo při mém povolání a tím je broková střelba SKEET. Pro zajímavost jsem zkoušel lovecké čoky i sportovní a musím podotknout že rozdíl je opravdu velmi znatelný jen při zásazích na asfaltové terče. Jak se tomu mezi střelci říká ,, železo střílí a pažba trefuje“ zvolil jsem pušku , která mi nejlépe sedla a šel trénovat. Na zbraň jsem si velmi rychle zvykl a brokovnice mi bez problémů zasahovala a rozbíjela terče. Chování zbraně po výstřelu s přechodem na druhý terč  bych více přikláněl do kategorie vyváženějších zbraní do pažby pro snadnější opravu výškové chyby ale  méně stabilnější vedení s terčem. Je jen otázkou na kterou zbraň si člověk zvykne a naučí se jí ovládat. 

Test při lovu je test v tomto případě daleko důležitějším a podstatnějším. Nejhojněji jsem používal brokový automat s odběrem plynů. Zaměřil jsem se na lov škodné pernaté. Automat opakoval naprosto spolehlivě a i skvěle zasahoval. I pro lov jsem zvolil kombinaci různého střeliva v průměru od 3mm do 3,5mm váhově od 28g do 36g. Vystřeleno bylo cca 200 ks střeliva v ruzném mezičase bez jakéhokoliv čištění a překvapivě nedošlo ni k jednomu selhání. Slovo překvapivě mohu zdůvodnit jako majitel tří automatů značky Browning při stejném systému a v případě déle trvajících nečistot se postupujícím časem začnou nečistoty v odfukových kanálcích projevovat na kvalitě přebíjení. Značnou výhodou je bezpečnost zbraně. Poloautomat v případě vybíjení nenatáhne do komory ze zásobníku náboj dříve než povolíte pojistku zásobníku u lučíku. Samotná střelba byla velmi příjemná, v ohledu na poměrně nízkou váhu zbraně i u nábojů s hmotností 36g se zpětný ráz zdál mírný a přijatelný .

Ohodnocení

 Zbraně jako úplnou novinku hodnotím pozitivně. Je vidět , že vývoj jde stále pořád dopředu a dříve drahé technologie dnes nahrazují daleko ekonomičtější varianty a stále více dostupnější. Trh se neustále vyvíjí a konkurece stoupá ve všech zbrojních odvětví. Pokud hledáte brokovnici , která je běžně dostupná v nízké cenové relaci pro standardní lovecké účely , měla by být právě Kral Arms tou vhodnou nabídkou pro Vás.

Daniel Korčák 
státní reprezentant v brokové střelbě SKEET, Myslivec
Recenze puškohled RYPO Hunter 2,5-10x56

Měla jsem možnost testovat puškohled RYPO Hunter od litevského výrobce, který nabízí zajímavý produkt za dobré peníze.

Recenze PARDu TD32 - NV, termovize a LRF 3v1 - Jak jej hodnotí Daniel Korčák?

pard-td32_1

Používání termovizi a nočních vidění je dnes téměř každodenní potřeba každého aktivního myslivce i lovce. Nejen z důvodu lepší detekce zvěře v noci ale také kvůli naprosto bezpečné a přesné střelbě. Položme si otázku jak lze bezpečněji určit rozdíl mezi kňourkem a bachyní za úplné tmy když pomineme svítilny na zbrani? A dostáváme se právě mezi dvě rozdílné vesnice názorů uživatelů. Neustálý spor o tom zda je lepší termovize nebo noční vidění. Pokud si poslechneme názor většiny českých myslivců dozvíme se , že pro vyhledání zvěře používají levný termovizní pozorovák a pro lov ještě levnější “ nočák”. Výhody a nevýhody jednotlivých rozdílných zařízení zná každý uživatel a po finanční stránce která je v tomto případě ta nejdůležitější, protože nám určuje kvalitu a spolehlivost zjistíme že dnes zbytečný nákup dvou zařízení za který zaplatíme poměrně značnou sumu se nevyplatí.

 

Tekutá vnadidla Venator - Jak si vedla v testu lovců?

Tekutá vnadidla Venator - Jak si vedla v testu lovců?

Nechali jsme naše influencery recenzenty otestovat všechny druhy vnadidel Venator. Jak si v testu vedla a komu jak fungovala?

 

Velký test přísvitů pro noční vidění - Jaký přísvit vybrat?

Velký test přísvitů

 

Testované přísvity

Venator Nox R, Venator Nox X Kit, Venator Nox VCSEL, Luna Vision LED 940, Originální přísvity z balení zařízení. Všechny přísvity v testu měli zdroj světla s vlnovou délkou 940nm, kromě originálního přísvitu u ATN X-Sight 5, kde dodávaný přísvit má vlnovou délku 850nm.

O testu

Přísvity jsme se vydali testovat na louku zhruba 25 km za Českými Budějovicemi a 3 km od nejbližší vesnice. Ani to nejmenší světélko nám nezasvítilo. Test probíhal zhruba od 11:30 do 01:45 18.7.2023 ve fázi měsíce Nov. Měli jsme takovou tmu, jak jen to šlo. Počasí bylo pro přísvity ideální – žádná mlha ani déšť.

K testu je dostupné video na YouTube. Kde ukazujeme záběry na 100 m z každého z přísvitů Venator. Videa bohužel nemají takovou vykazující hodnotu, ne každé zařízení nahrává video stejně jako zobrazuje detail obrazu přímo na display zařízení a kvůli změně rozlišení pro nahrání na YouTube je kvalita videí nekonzistentní.

Porovnávali jsme přísvity externí, které lze zakoupit u nás na e-shopu, ale i přísvity interagované (u modelu PARD) a externí, které jsou součástí balení. Z celkového pořadí jsme je ale pak vyjmuli.

Test probíhal na 4 zařízeních. A to: ATN X-Sight 4K 5-20x, ATN X-Sight 5 5-25x, Hikmicro Alpex A50TN a PARD DS35-50 4,5-8x. ATN X-Sight 4K jsme pak vyjmuli z hodnotících tabulek, jelikož bude postupně nahrazen modelem X-Sight 5. Pro naše potřeby a srovnání jsme si jej ale nechali a vše na něm otestovali i vzhledem k jistým prvotním neduhům modelu X-Sight 5.

Testovali jsme nejběžnější lovecké vzdálenosti a maximální dosvit přísvitů, kde jsme překvapivě nebyli limitování samotnými přísvity, ale velikostí louky, na které jsme testovali, a to konkrétně u modelu Venator Nox VCSEL, který by velice rád svítil ještě dál, ale bohužel kdybych udělal ještě jen jeden krok dozadu, padnul bych do rybníka.

Test probíhal konkrétně na 50 m, 100 m, 200 m a necelých 550 m. Přísvity jsme i sami pro sebe pro porovnání mimo tabulky testovali na delší, či kratší vzdálenosti, především na balíky, za cílem.

Jako cíl nám posloužil plyšový divočák – Plyšák divočák stojící 82cm nosnost 50 kg.

Venator Nox R

940nm LED. Přísvit za cenu 1390 Kč. Napájený baterií 18650, kterou lze pomocí přibaleného USB kabelu dobíjet i přímo v zařízení. S nastavitelným kuželem osivu, udávaným dosvitem až 250 m a průměrem tubusu 25 mm.

nox-r

Při testu na 50 m jsme neměli žádné pochyby a nebylo o čem přísvit koukal velice dobře, nebylo třeba nijak extra zaostřovat osvit. Krásné detaily, čistota obrazu nemohl chybět.

Při testu na 100 m jsme pozorovali podobné výsledky. Zde už ale bylo třeba dát si pozor ať je přísvit ve správném úhlu, ale to jsme pocítili u naprosto všech přísvitů. U 50 m to nehrálo roli na větší vzdálenosti již montáž nelze odfláknout. Na tuto vzdálenost už bylo třeba si i trochu více hrát s nastavením kuželu osvitu oproti ostatním přísvitům, ale naprosto bez problému jsme rozeznali detaily. Toto však platilo pro naprosto všechny přísvity bez ohledu na typu, čí výrobci.

Až test na 200 metrů rozhodl, jak na tom přísvit je. Přísvit bez problémů na vzdálenost dosvítil. Oproti ostatním přísvitům jsme zde byli mírně limitování zaostřením kuželu, ale přísvit si nakonec i s tímto poradil. Kvalita obrazu byla stále velmi dobrá, při rozpoznávání jsme museli trochu zbystřit.

Přísvit neměl problém i s delší vzdáleností. Limitovaný byl však kuželem osvitu, který nešel zaostřit tak dokonale, abychom na vzdálenosti více jak 300 m bezpečně, bez pohybu zvěře na první dobrou poznali, o jakou zvěř se jedná. Samozřejmě, kdyby nám po louce šel lončák, nemáme s rozpoznáním problém, náš plyšový divočák nám však toto nemohl nabídnout.

Venator Nox X Kit

940nm LED. Přísvit dodávaný ve výhodném balíčku s 18650 baterií a nabíječkou na baterii. Za cenu 1590 Kč nabízí stejný čip jako Venator Nox R, avšak jinou čočku a jiné tělo. Udávaný dosvit je 250 m. Průměr tubusu je taktéž 25 mm.

nox-x

Na 50 m jsme zaznamenali stejné výsledky jako u přísvitu Nox R.

Na 100 m je tomu taktéž jako u Nox R.

Rozdíly začali u pozorování na 200 m. Kdy přísvit nabízel o něco větší kužel osvitu, ale ačkoliv byl obraz velice podobný nakonec jsme jako výherce z těchto dvou vybrali Nox X. Možná už jsme byli jen vykoukaní, ale ačkoliv se jedná o téměř totožné přísvity (zdrojem světla) přišel nám Nox X o nepatrný, téměř nerozeznatelný kousek lepší, ale při přihlédnutí na obsah ve verzi Kit balení jsme vybrali právě tento přísvit.

Venator Nox VCSEL

940nm LASER. Špičkový přísvit v 30 mm tubusu. Vyniká svým obrovským výkonem a cenou pouhých 2990 Kč. Přísvit umí svítit třemi módy – nízký, střední, vysoký. Má v tlačítko zabudovanou led diodu, značící zapnutí a stav baterie. Kužel osvitu se ovládá otáčením těla osvitu směrem ke střelci za montáží. Tzn., že není třeba rukou přehmatávat dopředu před přísvit, abych si osvit upravil, ale udělám to pohodlně.

nox-vcsel

Na 50 m, 100 m i 200 m jsme neměli nejmenší problém. Přísvit nádherně osvítil cíl a poskytl pohled na detaily. Jak jsme již zmiňovali, je potřeba namontovat přísvit správně, ať je střed kuželu osvitu ve středu obrazu. Ostatní přísvity při nesprávné montáží (zamíření světla) více méně neumožňovali pozorovat, objekt byl neosvětlený. U Nox VCSEL jsme i při vychýleném úhlu osvitu cíl stále viděli. Bylo zde vidět ale vidět zrnění obrazu.

Vzal jsem do ruky našeho divočáka a šel jsem na konec louky. Dostal jsem se 540 m daleko. Postavil jsem divočáka a postavil se vedle něj. Nažhavili jsme puškohledy a Nox VCSEL. Kolega se podíval mým směrem. Nastavil požadovaný kužel osvitu a koukal se na mě. Žádný jiný z testovaných přísvitu toto nedokázal. A jak jsem již zmiňoval v úvodu, nebýt za mnou rybník, šel bych ještě dál. O žádných extra detailech zde mluvit nemůžeme, ale je to opravdu výjimečný výkon.

Luna Vision

940nm LED přísvit. Možnost nastavení intenzity pomocí otáčecího kolečka. S přísvitem jsme zaznamenali super kvalitu obrazu. Na 50 m a 100 m, koukal stejně dobře jako ostatní přísvity. 200 m však už bylo poměrně hraničních a nad 200 m vidět zkrátka nebylo.

Originální přísvit ATN

Testováno pouze s ATN X-Sight 5. Přísvit funguje na vlnové délce 850nm. Kvalita obrazu byla skvělá. Dosvit také dostačující. 200 m nebyl problém a přísvit neměl problémy ani s větší vzdáleností. Opět jsme narazili na omezení v nastavení kuželu osvitu. Z originálních přísvitu, ale dopadl jako jeden z nejlepších. Další poměrně velkým mínusem je velikost. Přísvit je opravdu veliký. Porovnávat jej ale nijak více s ostatními přísvity nemůžeme, jelikož se nejedná o stejný typ. Samozřejmým mínusovým bodem je samotná vlnová délka. Světlo téměř vždy zvěř vidí.

Originální přísvit Hikmciro

Testováno pouze s Hikmicro Alpex. S Alpexem si docela dobře rozumí. Na 50 m a 100 m fungoval v pořádku. Na 200 m byl výkon dostačující. Přes hranici 200 m už bychom měli pochyby o výkonu.  Velikou slabinou je možnost zaostření kuželu osvitu, kde není moc velký prostor zaostření.

Vestavěný přísvit PARD

Tato kombinace fungovala úplně úžasně. U přísvitu si lze nastavit jednoduchým stlačením tlačítko, přímo na přístroji 3 intenzity a stejným tlačítkem se přísvit i zapíná/ vypíná. Přísvit nabízí nastavení kuželu osvitu, a i korekci úhlu osvitu. Na veškeré testované vzdálenosti neměl PARD problém, a i když dost omezeně a s velkou fantazií bylo vidět i na 500 m.

Testované NV puškohledy

Když už jsme ty puškohledy všechny testovali tak by byla škoda k nim nic nenapsat. Jednoduše řečeno, nejvíce ze všech nás překvapil PARD. A to jak s integrovaným přísvitem, tak s jakýmkoliv z testovaných. Fungoval skvěle s jakýmkoliv přísvitem na jakoukoliv vzdálenost. Kulatý display vypadá opravdu hezky. Také je ze všech puškohledů nejvíce kompaktní a má dle našeho názoru v určitém nejlepší ovládání. Kde ATN vsadilo u nové generace pouze na tlačítka – což poměrně kritizujeme. U X-Sight 4K bylo boční tlačítko pro zoomování skvělé. Alpex má tlačítka u sebe poměrně blízko i když vystouplá a oddělená, ale kolečko pro zoomování má pak na levé straně, což nám nevyhovuje. Jednak při střelbě z ruky je to pro praváka očividně na špatné straně a také při nošení přes rameno, stejně jako Stellar, si do kolečka (které slouží zároveň i jako tlačítko) neustále boucháte, zapínáte a vypínáte menu, měníte si přiblížení a pokud potřebujete rychle sundat flintu tak máte zařízení rozlazené. PARD má tlačítko dost malá a blízko sebe. Avšak po chvíli se naučíte, kde máte zapínání a vypínání přísvitu (což je pravděpodobně to co při lovu potřebujete nejvíce) a nemáte problém. Tlačítko pro vypínání a režim spánku je úplně mimo takže si omylem zařízení nevypnete. A tlačítko zoomování a pohybování v menu je na horní straně puškohledu. Ideálně pro praváky i leváky z jakékoliv střelecké pozice. K vzhledu integrovaného přísvitu, či dálkoměru se raději nebudeme vyjadřovat. Každému to připomíná jiného mimozemšťana. Avšak pokud překousnete tuto maličkost, jedná se o skvělý i líbivý puškohled.

Alpex nás nenadchl kvalitou obrazu, ale reakci na zbytkové světlo i na přísvity měl velice dobrou. Alpex má jako jediný integrovaný úložný prostor pro fotky a videa. Záleží na každém, zda je to pro něj výhoda či nikoliv.  Hikmicro opravilo i tlačítka ovládání, kdy oproti Stellaru (se kterým sdílí tělo) jsou tlačítka více vystouplá a oddělná, takže hledat je ve tmě nebyl takový problém. Zajímavou funkcí je i možnost přidání externí baterie (k již integrované baterii v zařízení) a prodloužit si tak výdrž baterie, popř. v případě nouze a vybití integrované baterie mít v kapse 1-2 náhradní externí a dle potřeby měnit. Nejvíce nás u Alpexu zamrzel display, který byl z testovaných zařízení nejmenší. Ocenili bychom větší.

ATN má bezkonkurenčně nejlepší kvalitu obrazu, a to jak X-Sight 4K tak i nový X-Sight 5. Výrobce udává lepší kvalitu obrazu o 30 % oprosti předchozí generaci. K jistému zlepšení došlo, avšak jsme jej nijak extra nezpozorovali. Nutno uvést, že se jednalo o jeden z prvních kusů vyrobeným, kde byl při testu starší Firmware. Vaříme, že aktualizací se 30 % plně projeví. Při porovnání s X-Sight 4K přináší X-Sight 5 spoustu příjemných drobných změn. Asi největší je velikost. Puškohled se značně zúžil a celkově zmenšil. Je i příjemnější na pohled. Hezkým detailem je i display, který nyní nabízí zaoblené rohy přidávají větší podobnost klasické optice. Menu zaznamenalo také příjemné změny, nyní nepřekrývá obraz, a i když máte menu otevřené a brouzdáte v něm tak vidíte značnou část obrazu.  Dalším plusem X-Sightu je montáž v balení a obrovská výdrž baterie.

Celkové pořadí

Z celkového pořadí jsme vyjmuli originální přísvity, jelikož si je nemůžete samostatně zakoupit. Ačkoliv nás originální přísvit u Pardu velice překvapil a umístil by se na předních pozicích. Při rozhodování pořadí jsme se dívali na více aspektů, nejen pouze těch z tabulky, ale i na věci jako jsou např. kvalita zpracování, cena, ovládání a uživatelská přívětivost a dali jsme zkrátka i na pocit, zda nám přísvit vyhovoval, jak fungoval a jak si představujeme, že by měl na určitou vzdálenost koukat.

  1. Venator Nox VCSEL – ačkoliv kvalita na střední vzdálenosti nemusí být tak vysoká tak musíme brát v potaz, že za 2 990Kč je přísvit naprosto bezkonkurenční. Jednak ovladatelností, kvalitou zpracování, ale hlavně možností zaostření kuželu osvitu a délka dosvitu.
  2. Nox X – přísvit nás příjemně překvapil. Tento výsledek jsme od něj nečekali. Ale vezmeme-li v potaz kvalitu, která byla velmi dobrá, a přivřeme očko možnosti zoomování tak nám přísvit vyšel velice dobře a to především, že za 1590 Kč dostanete v balení kromě přísvitu baterii a nabíječku.
  3. Nox R – Ačkoliv má přísvit stejný čip jako Nox X, jsou zde přeci jen rozdíly, a nejen v konstrukci a funkcích, ale hlavně osvitu. Přísvit hodně limitovala možnost zaostření, které nemělo takový rozsah abychom si našli ideální zaostření osvitu pro nelepší kvalitu obrazu a zorné pole. Na druhou stranu přihlížíme i na funkce, které nabízí a cenu.
  4. Luna Vision – zde jsme trochu na vážkách, jak se, tak říká. Přísvit koukal dobře. Kvalitně nemáme co vytknout. Bohužel dosvit už nebyl takový a 200 m byla hranice použitelnosti. A také pozor na cenu, které je v porovnání s ostatními přísvity dost znatelná! Dokázal by se možná umístit i na vyšších pozicích, ale ta cena jej velmi brzdí.

Autor: Josef Staněk, Jan Pícha

Remington komplet Stalker Timber Recenze

Remington komplet Stalker Timber Recenze

Dokonalý komplet na šoulání. Extrémě tichý, vůbec nešustí. Nepropustí vodu ani při silném dešti, z toho jsem měl největší obavu, ale komplet se osvědčil.

 

Recenze čelovky Venator Ignis H2-R

Recenze čelovky Venator Ignis H2-Z

Venator čelovka Ignis H2-R je lehká kompaktní čelovka, která poslouží každému, kdo chce kvalitní produkt za rozumnou cenu. A není zdaleka jen pro myslivce, využití najde jistě i u turistiky a outdoorových aktivit.

 

Recenze:

Guma, na kterou se čelovka nasadí je příjemná, nedře a díky dvěma jezdcům padne každému. Svítivost si každý přizpůsobí svému, já pro noční pochod primárně použila světlo červené, u kterého je jedna bezesporná výhoda, že na Vás hmyz nenalétává. Zároveň neoslňujete okolí jako tomu je u světla bílého. Bílé světlo lze pak nastavit na 3 různé stupně svítivosti, stejně tak jako úhel, pod kterým čelovka svítí. Čelovka se i přes 2 hodiny svícení v kuse nepřehřívala. Viditelnost s červeným světlem byla pro chůzi i po nezpevněném – kamenitém povrchu dostačující. Červené světlo po přepnutí dokáže i blikat. Jediné mínus snad bohužel v tom, že nikde (v režimu nabíjení) není vidět jak na tom baterie je. Balení obsahuje nabíjecí USB-C kabel a český návod.

 ignis-h2-r

 

 Fotogalerie:

 


Autor: Kristina Petrželová

Hodnocení: hodnoceni-5

Nože JKR PRO

Nože JKR PRO

Pokud hledáte levný, líbivý a kvalitní nůž na EDC mám dobrý tip. Nože JKR PRO dobře známého španělského výrobce Joker umí za málo peněz hodně muziky. Já konkrétně jsem si zvolil model JKR PRO 10002 a podrobil jsem ho kvalitnímu testu, když jsem si jej na 3/4 roku vybral jako svůj hlavní EDC nůž.

 

Přepravní lodna na zvěř

Ne každý má možnost přepravovat ulovenou zvěř na korbě pick-upu či na nosiči na tažném zařízení a nezbývá tak nic jiného, než zvěř naložit do auta, které u spousty myslivců neslouží jen jako pracant do lesa. Dobrým pomocníkem tak může být přepravní lodna. Umožní vám totiž ulovenou zvěř přepravit v kufru auta, aniž byste ho zašpinili. Nicméně i pro lidi, co vlastní ten pick-up může být takováto lodna užitečná, a to když budou potřebovat ulovenou zvěř dostat například ze zoraného pole k autu.

Termovizní monokulár Dahua M60-B18

 Termovizní monokulár Dahua M60-B18

V úvodu musím otevřeně přiznat, že jsem celkem konzervativní myslivec. Přesto mi tento fakt nebrání tomu, abych při lovu používal moderní výdobytky techniky. Sice mi to nejdříve nějakou dobu trvalo, než jsem k použití terma dospěl, ale nakonec se „to“ zlomilo a já již řadu let standardně používám na mých lovech jak zaměřovací termovizi, tak i termovizi pro pozorování během šoulání.

×

Splátková kalkulačka ESSOX