Recenze, Strana 2

Hikmicro Falcon - nejcitlivější termo monokulár na trhu
 
Nedávno přišlo Hikmicro na trh s novou řadou termovizních pozorováků, která by měla navázat na předchozí, velmi úspěšnou, modelovou sérii Lynx, která se své oblibě těší dodnes. Termovize Falcon otevírají úplně nové možnosti a uspokojí i ty nejnáročnější lovce. Disponují čočkou o velikosti 25, 35 a 50 mm, přičemž u 35mm čočky si můžete vybrat rozlišení senzoru, a to 384x288 px nebo 640x512 px. Falcon s 25mm čočkou má rozlišení jádra 384x288 px a naopak Falcon s 50mm čočkou disponuje jádrem 640x512 px. 12 mikronová technologie je samozřejmostí u všech modelů. 
 
 

Recenze produktu

V čem však Falcon vyniká mezi jinými termovizemi je jeho vysoká teplotní citlivost (NETD), která je pod 20 mK a stal se tak nejcitlivějším pozorovákem na trhu. Díky jeho citlivosti jste schopni vidět i ty nejmenší teplotní rozdíly - v praxi to znamená třeba paroží nebo střapec zvěře. 
 
Jako velkou výhodu u těchto monokulárů spatřuji způsob napájení vyjímatelným akumulátorem 18650, které najdete v balení hned 2 spolu s nabíječkou. Dále oceňuji malou diodu umístěnou na tlačítku zapnutí/vypnutí indikující zapnutý režim termovize. Jediným negativem je vyšší hmotnost přístrojů (500-636g), na druhou stranu konstrukce působí velmi odolně a nárazuvzdorně. 
 
Při výběru mezi jednotlivými modely bude rozhodující samozřejmě cena, která se pohybuje v rozmezí od 43 do 77 tisíc Kč, ale také základní (optické) zvětšení, které je pochopitelně různé. Zatímco FQ35 se zvětšením 1,82x bude dobrým pomocníkem spíše při lovu v lesních porostech, FH35 se zvětšením 3x bude vhodný spíše na otevřené plochy jako pole a louky. FH25 se zvětšením 2,17x a FQ50 se zvětšením 2,6x  pak budou řekněme takovým kompromisem a univerzálem co se způsobu lovu týká. 
 

Ať už si vyberete jakýkoliv z těchto přístrojů, dle mého názoru rozhodně neuděláte chybu. 

 

Detail produktu na e-shopu

hikmciro-falcon
 

Fotogalerie

 
 

Videogalerie

 
 

Autor: Ing. Vít Chromčák

Hodnocení: hodnoceni-5

 
Pixfra (Dahua) Chiron - nový termovizní zaměřovač
 Pixfra (Dahua) Chiron - nový termovizní zaměřovač
 
Tento týden byl spuštěn prodej prvních zaměřovačů značky Pixfra (dříve Dahua). Já měl však možnost tato zařízení testovat ještě před spuštěním prodeje, a proto bych vám rád nabídl malou recenzi doplněnou o pár fotografií. 

 

Recenze produktu

Chirony se vyrábí hned ve 3 variantách velikosti čočky, a to 25 mm, 35 mm a 50 mm, přičemž si můžete zvolit rozlišení senzoru - 400x300 px nebo 640x512 px (kromě 25mm čočky, která se dělá pouze v rozlišení 400x300 px). Ve všech případech jádro disponuje 12 mikronovou technologií. Zaměřovače nabízí 6 barevných módů, 11 typů záměrných křížů, možnost nahrávání videa i zvuku a dokonce i automatické nahrávání spuštěné výstřelem. 
 
Velkou výhodou je napájení řešené vyjímatelným dobíjecím akumulátorem 18650, které najdete hned 2 v balení. Součástí balení je také montáž na weaver lištu.
Obrazový vjem mě velmi mile překvapil a předčil má očekávání. Na to, že se jedná o první zaměřovače tohoto výrobce, tak je vidět, že zapadl do dnešního trendu a z hlediska vývoje rozhodně neudělal krok zpět. 
 
A co to stojí? To je, řekl bych, na tom to nejzajímavější. Jak se říká, že vždy rozhoduje cena, tak v tomto případě to platí zvlášť, protože poměr cena/výkon je u Chironů bezkonkurenční. 
 
Model C425 (jádro 400x300 px a 25mm čočka) seženete již za 39 990 Kč, C435 s 35mm čočkou pak za 44 490 Kč, C450 stojí 52 490 Kč a modely se senzorem 640x512 px vychází na 69 990 Kč (35mm čočka) a 79 990 Kč (50mm čočka). 
 
Neváhejte a navštivte náš e-shop, prodejnu, nebo si s námi domluvte předvedení těchto zbrusu nových zaměřovačů! 
 
 

Detail produktu na e-shopu

pixfra-chiron
 

Fotogalerie

 

Videogalerie

 

Autor: Ing. Vít Chromčák

Hodnocení: hodnoceni-5

Střelecká čtyrnožka Fiery Deer

Střelecká čtyrnožka Fiery Deer

Autor: Aleš Maxa

 

Během mých lovů jsem si natolik zvykl na lovecké hole, že je nosím neustále s sebou – od šoulačky přes čekanou až po naháňku, vždy se najde okamžik, kdy lovec může loveckou hůl prakticky využít. A tak jsem byl zvědav na čtyrnožku Fiery Deer, jak na mých lovech obstojí.

Když si člověk vezme tuto hůl do ruky, první, co ho napadne, je „pocit“ vyšší váhy (1,1 kg), v porovnání s jinými holemi, cože je dáno její robustní hliníkovou konstrukcí. Na první pohled píchne do oka i několik provázků a na jednom z nich houpající se (kovový) zámek na nastavování délky oddálení mezi přední a zadní oporou pod zbraní. Při prvním vyzkoušení nastavování výšky hole jsaem byl překvapen, jak jednoduše a lehce lze nastavení upravit. Když pominu trojnožky a mačkání v rukojeti, většina čtyrnožek má nastavování výšky různým točením noh, což je pro mne nepraktické. U této hole se zmáčknutím malého zubu může hůl velmi dobře a rychle rozložit či složit. Přitom je člověku hned jasná výhoda hliníkové konstrukce, není potřeba se obávat zlomení různých umělohmotných částí, jak je to často u holí jiných. Také během transportu autem člověk ocení praktickou jednoduchost a rychlost „sbalení“ hole. Kovovou konstrukci doplňuje i dolní zakončení nohou kovovými špicemi. V terénu to má výhody i nevýhody. Hrot dobře zapadne do země a je tak stabilní, na druhou stranu člověk musí dávat pozor, na kamenné podkladu nedrží a je velmi hlasitý při kontaktu kovu s kamenitou zemí. Podobně hůl sklouzává i při opření o zeď, pokud stojí na hladké dlažbě.

Než jsem vzal hůl poprvé na lov, vyzkoušel jsem si ji nejprve doma. Množství provázků a kovový zámek byly spíše na obtíž, ale pro první lovy jsem je na holi nechal, jak jsou. Komplikací pro mě bylo, abych nastavil výšky přední i zadní části souměrně tak, aby přední opora pod zbraní byla vodorovná a nohy se „nepřetáčely“ – člověku se to nemusí hned podařit a pokud nejsou nohy souměrné, naklání se přední opora do stran a je nestabilní.

První lov s touto holí byla noční šoulačka za divočáky. Kousek od auta jsem hned zakopl. Šnůra na nastavení vzdálenosti holí od sebe je dost dlouhá a když máte rozloženou hůl, můžete si na ni, podobně jako já, šlápnout. Do toho jsem si připadal jako klekání z filmu Na samotě u lesa, neboť kovový zámek na nastaveni délky zmiňované šňůry neustále klepal do kovové konstrukce. Řešení bylo velmi rychlé a jednoduché – zámek jsem sundal a šňůrku jsem podle délky pažby kulovnice přivázal „natvrdo“.

Při šoulání a opírání se termovizí či dalekohledem jsme hned u této hole uvítal její nadstandardní výšku (oproti většině konkurence). Při mé výšce 187 cm mám často problém, že u většiny holí se musím hrbit, abych mohl koukat dalekohledem opřeným o maximálně vysunutou hůl.

Svatý Hubert mi přál a já našoulal divočáky, kteří ale byli v pohybu a celkem rychle se ke mně přibližovali. Ke všemu šli šikmo, takže jsem potřeboval měnit směr míření do strany. Bylo to na krátkou vzdálenost, změna nastavení hole mi nešla změnit, a i když je na holi podpěra předpažbí rozšířená, stejně mi nedovolila posunout zbraň do strany. Divočáci tak odtáhli bez rány. Měl jsem ale štěstí a o kus dál se mi podařilo našoulat buchtující lončáky. Rozložil jsem hůl a chtěl jsem namířit. Stál jsem na hraně lesa a najednou jsem zaslechl, jak pár metrů ode mě v lese zafuněla bachyně, která se selaty vytahovala z lesa směrem přímo na mě. Poučen z předchozího nezdaru jsem polohu do strany změnil celkem rychle – jednu nohu jsem nechal zapíchnutou v zemi, kolem které jsem se otočil a byl tak schopen rychle zamířit a sele ulovit. A tak hned na první vycházce jsem hůl pokřtil.

Další lov se odehrával na velkém poli – bylo polojasno, Měsíc prosvětloval tmavé mraky a já se tak nemohl dostat k rudlu přes otevřenou plochu. Měl jsem čas hůl pořádně postavit a nastavit. Bylo jasné, že pokud člověk ví jak a má čas, tato hůl poskytne opravdu výbornou oporu a stabilitu pro střelbu. Dva zafixované a velmi stabilní body na této holi jsou pro střelbu na velké vzdálenosti byly opravdu výborné a mě se s holí podařilo ulovil další sele, tentokráte na pro mě velkou vzdálenost.

Během dalších lovů už jsem věděl, co od hole očekávat a jak s ní manipulovat, takže bez problémů jsem s ní měl řadu dalších loveckých úspěchů.

Na poslední lovu mi ale hůl přinesla několik komplikací. Během šoulání jsem našoulal několik kusu vysoké. Stál jsem na lesní cestě, která se svážela do strany, takže pravá strana byla vyšší než levá. Potřeboval jsem zvýšit rozpětí postranních nohou. To ale nešlo, neboť ty jsou fixovány další šňůrkou. Přestože vysoká již jistila, podařilo se mi tyto šňůrky rozvázat. Ale ouha, rozpětí nohou přesto nešlo na jedné straně zvětšit. Dole na nohách je totiž suchý zip, který, když je uvolněn, je na volno dokola a může se tak „zapnout“. Takto zapnutý neumožní rozpětí nohou zvětšit. No, byly to nervy, ale podařilo se mi zip nepozorovaně a potichu rozepnout, změnit rozpětí nohou a laň ulovit. Nevím, proč zrovna suchý zip je zde použit na „svázání“ nohou – umělohmotný pásek s dírkou a čudlíkem udělá mnohem lepší práci a při rozepínání je i tichý, což o suchém zipu nelze říct.

Celkové mé hodnocení této hole je pozitivní, i když pro lepší použití je potřeba několik úprav.

Výhody:

  • Hliníková robustní konstrukce, která zajišťuje dlouho životnost hole (za cenu o něco vyšší hmotnosti)
  • Jednoduché ovládání vysouvání nohou – hodí se jak při lovu, tak při transportu hole
  • Nadstandardní maximální výška hole až 180 cm, což ocení každý lovec s vyšší výškou
  • Kovové hroty pro lepší kontakt se zemí
  • Výborná stabilita pro zbraň při střelbě na větší dálky

Na co si dát pozor:

  • Kovový zámek pro nastavení délky šňůrky mezi přední a zadní oporou při manipulaci cinká a ani není potřeba (doporučuji hned sundat) – Délku šňůry lze jednoduše uzlem zkrátit na potřebnou délku
  • Šňůry pro nastavení rozevření bočních nohou nejsou potřeba a pro případné rychlejší změnu pozice je lepší je také sundat
  • Suchý zip na svázání nohou je hlasitý a může při náhodném zapnutí omezovat pohyb – vyměnil bych za gumovou alternativu
  • Je lepší si dopředu doma vyzkoušet manipulaci, především nastavení a rozevření nohou a případnou změnu polohy
  • Kovové hroty jsou hlasité na kamenném podloží, zároveň je komplikované hůl opřít o zeď, pokud je na podlaze hladká dlažba
  • Komplikovaná možnost střelby ze sedu díky délce složených holí – Lze pokud se co nejvíce roztáhnou do stran, resp. se střílí ze svahu

Osobně si myslím, že tato hůl je velmi dobrým pomocníkem, a i přes řadu věcí, které mohou lov někdy komplikovat, ale které lze jednoduše a lehce upravit, poskytuje výborný poměr cena a výkon.

 

fiery deer střelecká čtyřnožka

Střelecká čtyřnožka Fiery Deer


Cena: 2 290Kč | 2 390Kč


Alpex - první "nočák" z dílny Hikmicro

Autor: Ing. Vít Chromčák

 

Alpex - první "nočák" z dílny Hikmicro

 
Před několika týdny se na českém trhu objevilo první noční vidění značky Hikmicro. Měl jsem možnost jej dlouhodobě testovat a nyní bych se s vámi rád podělil o mé poznatky a zkušenosti s tímto digitálním puškohledem.
 
Alpex je vybaven 50mm čočkou, HD senzorem 1440x1080 px a OLED displejem o rozlišení 1024x768 px. Nabízí režim den (barevný) a noc (černobílý), v základu má 3,5 násobné zvětšení a digitální zvětšení je až 4x (celkové maximální zvětšení je tedy 14x). Až 13 hodin dlouhou výdrž zajišťují 2 integrované akumulátory 18650 + 1 externí baterie CR123. Paměť (64 GB) je rovněž vestavěná a nahrávání podporuje i zvukový záznam a má funkci spuštění výstřelem.
 
Hikmicro tento digitál nabízí ve 2 verzích - s 850nm a 940nm externím přísvitem. Já jsem si pro své testování zvolil 940nm přísvit. Výrobce uvádí dosah tohoto zařízení ve tmě až 600 metrů. Reálně jsem byl schopný detekovat a identifikovat zvěř na zhruba 300 metrů. Velmi mile jsem však byl překvapen, jakým způsobem dokáže Alpex pracovat se zbytkovým světlem a dlouho do tmy, či za svitu měsíce a hvězd, koukat bez použití přísvitu.
 
Za cenu 25 tisíc si troufám říct, že člověk získá spoustu muziky. Navíc, když k zařízení získáte ještě bohaté příslušenství. Obsahem balení je totiž kromě již zmíněného zvoleného externího přísvitu (850/940nm) také montáž k němu, kvalitní transportní taška, USB-C kabel, čistící hadřík, návod v češtině, 2 baterie CR123 a 2 baterie 18650.
 
 
 
Krmné automaty Venator
 Krmné automaty Venator
 
Autor: Ing. Vít Chromčák
 
 
 
V návaznosti na jeden z našich minulých příspěvků o krmných automatech značky VENATOR tady máme jednu minirecenzi od našeho obchodního zástupce Víti Chromčáka.
 
Na trhu je hned několik výrobců nabízejících krmné automaty lišící se vzhledem, zpracováním a v neposlední řadě cenou. Novinkou je značka Venator nabízející hned 6 modelů krmítek, která startují na ceně 1890 Kč, nejdražší model pak pořídíte za 3290 Kč.
 
Základním a zároveň nejlevnějším typem je plastový krmný automat s označením Feed23. Dále má člověk na výběr z 5 kovových automatů, které na první pohled vypadají stejně, ale liší se kapacitou baterie již lze použít, šíří výhozu, možností směrového výhozu a dvoumotorového mechanismu. Model s označením Feed22S má jako součást balení solární panel, a proto se stal i mou volbou.
 
Celokovové zpracování působí velmi odolně a přitom líbivě. Samotné nastavení je poměrně intuitivní a trvá jen několik minut. Můžete si zvolit až 6 krmných časů za den, přičemž si nastavíte délku a intenzitu krmení. Pokud krmítko pověsíte na místo, kam alespoň část dne proniká sluneční záření, baterie bude solárním panelem nabíjena konstantně.
 
Krmný automat hodnotím velmi pozitivně. Podle mě je to ideální volba pro myslivce, kteří nemají možnost být denně v revíru, ale rádi by pravidelně předkládali zvěři něco dobrého… 
 
 
 

Obal na tlumič - Zbytečnost nebo přínos?

 
S rozmachem tlumičů vyvstává stále více a více otázek na jejich „správné" používání. Jednou z nich je, zda-li obaly, respektive návleky, na ně, mají nějakou větší funkci a tedy přínos pro nás, nebo se jedná pouze o estetický prvek. Rozhodl jsem se tedy pro napsání pár řádků na tohle téma.
 
Ze začátku jsem používal tlumič bez obalu a necítil jsem potřebu ho tam mít. Ovšem čas strávený na lovu ukázal své a podepsalo se to i na vzhledu mého tlumiče. Nyní ho zdobí několik škrábanců a nemálokrát jsem vyloudil nepěkný hlasitý zvuk, když jsem zavadil o konstrukci posedu nebo nějakou větev při šoulání. Brzy jsem tedy změnil názor a zjistil jsem, že používání obalu na tlumiči má i další výhody.
 
V nabídce máme neoprenové obaly dvou výrobců tlumičů, a to Freyr&Devik a Aimsport. Freyr&Devik nám v současné chvíli nabízí návleky ve 3 velikostech, šité na modely Featherweight - 149, 196 a 269. Kromě neoprenu zajišťujícímu pružnost materiálu použil výrobce také technickou tkaninu, která zvyšuje odolnost proti podření či roztržení. Obaly jsou krásně zpracované a přesně padnou na dané modely.  Hodí se tedy k prémiovým tlumičům Freyr&Devik, které mají chránit. Cenovka je u všech stejná - 990 Kč.
 
Švédský výrobce Aimsport nabízí oboustranné  neoprenové obaly, které jsou, stejně jako tlumiče, více „flexibilní“. Kromě toho, že si můžeme měnit vzhled obalu, a to z „camo“ na černý, máme na výběr hned ze 3 velikostí, které však díky své pružnosti padnou nejen na tlumiče Aimsport. V nabídce jsou obaly s označením „T3“ - na model tlumiče Triton 3, „T4" na Triton 4 a "T5/T6" na Tritony 5 a 6, přičemž „T4“ skvěle padne například i na Freyr&Devik Featherweight 269 a několik dalších tlumičů různých značek. Cena obalů od Aimsportu je nižší a rovněž shodná pro všechny 3 velikosti, a to 750 Kč.
 
Uživatelé tlumičů, co chodí i na střelnici, ocení další neméně významnou funkci obalů, a to jejich schopnost utlumit „miráž“, jinak řečeno ohřátý vzduch, který je v závislosti na okolní teplotě po pár výstřelech vidět v puškohledu a znemožňuje tak přesné zamíření. Tohoto jevu si samozřejmě nevšimnete po jednom výstřelu na večerní čekané. 
 
Když to shrnu, obal na tlumiči není nutnost, ale rozhodně je přínosným doplňkem při lovu a sportovní střelbě. 
 
 
 
 
 
 
 
Dahua - novinka na trhu termovizních monokulárů

Dahua - novinka na trhu termovizních monokulárů

Autor: Ing. Vít Chromčák

 

Před časem se společnost Dahua, doteď výrobce kamerových systémů, rozhodla rozšířit své portfolio o termovizní monokuláry, jež jsou v poslední době stále oblíbenějšími pomocníky nejen při lovu. Termovize Dahua se dělí na 3 řady - M20, M40 a M60. Hlavní rozdíl mezi jednotlivými řadami je v rozlišení senzoru. Do každé řady patří 2 až 3 modely lišící se velikostí čočky, přičemž nejmenší je 10mm čočka a největší je čočka o průměru 25 mm. Jelikož mám teď možnost některé vybrané modely testovat, rád bych se podělil o své poznatky a zkušenosti s nimi.


Na první pohled tyto termovize zaujmou svojí velmi příznivou cenou, a proto si téměř každý klade otázku, zda-li je to na úkor kvality… To stejné zajímalo i mě. Vyrazil jsem tedy do lesa zjistit skutečnost. S sebou jsem si vzal 2 monokuláry, a to modely B15 z řady M20 a B25 z řady M40.


Číslice za písmenem „B“ udává velikost čočky, tudíž B15 je termovize s čočkou o průměru 15 mm, jíž senzor má rozlišení 256x192 px. Měl jsem možnost pozorovat zvěř na vzdálenost od 30 do 400 metrů (nejedná se o odhad, jednotlivé vzdálenosti jsem měřil dálkoměrem). Rozlišit o jaký druh zvěře se jedná jsem byl schopný do vzdálenosti zhruba 200 metrů (záleželo na konkrétních podmínkách). Například srnu se srnčetem ve vzdálenosti 120 metrů jsem bezpečně rozpoznal. Na 400 metrů jsem již viděl pouze „svítící flek“. Udávaná výdrž integrované baterie 9+ hodin mě příjemně překvapila a odpovídá realitě. Tento model hodnotím jako plně dostačující lidem, kteří loví do 200 metrů, převážně třeba na vnadištích. Na 50 metrů je s touto termovizí člověk schopen rozlišit i kňoura od bachyně…
Naproti tomu o něco větší „kolegyně“ B25 z řady M40 už udělala více parády i na delší vzdálenosti. 25mm čočka se senzorem 400x300 px dobře vykreslila zvěř i na oněch zmiňovaných 400 metrů, kdy jsem poznal, že se jedná o srnčí zvěř. A na kratší vzdálenosti samozřejmě kreslila lépe než model B15. Myslím, že tato termovize splní požadavky i náročnějších lovců.


Suma sumárum, termovize Dahua předčily mé očekávání a hodnotím je velmi pozitivně. Jediné co bych vytkl je možná trošku starší design, podobný modelové řadě OWL od Hikmicra, a tedy větší velikost, zvláště vyšších řad těchto termovizí.


Myslím si, že tyto monokuláry jsou skvělou volbou pro všechny, kteří nechtějí do termovize investovat větší množství financí, ale chtějí z lesa odcházet s více zážitky a zvýšit svoje šance na úspěšný lov.

 

Níže přikládám odkazy na videa z obou výše zmiňovaných modelů (u videí si nastavte nejvyšší možnou kvalitu).

Dahua M20-B15:


Srna na 55 metrů


Srna se srnčetem na 120 metrů

 

Dahua M40-B25:


Srnec na 40 metrů


Srna 35 metrů


Srna se srnčetem na 120 metrů

 
×

Splátková kalkulačka ESSOX