Dokonalý komplet na šoulání. Extrémě tichý, vůbec nešustí. Nepropustí vodu ani při silném dešti, z toho jsem měl největší obavu, ale komplet se osvědčil.
Dokonalý komplet na šoulání. Extrémě tichý, vůbec nešustí. Nepropustí vodu ani při silném dešti, z toho jsem měl největší obavu, ale komplet se osvědčil.
Venator čelovka Ignis H2-R je lehká kompaktní čelovka, která poslouží každému, kdo chce kvalitní produkt za rozumnou cenu. A není zdaleka jen pro myslivce, využití najde jistě i u turistiky a outdoorových aktivit.
Autor: Josef Staněk
Pokud hledáte levný, líbivý a kvalitní nůž na EDC mám dobrý tip. Nože JKR PRO dobře známého španělského výrobce Joker umí za málo peněz hodně muziky. Já konkrétně jsem si zvolil model JKR PRO 10002 a podrobil jsem ho kvalitnímu testu, když jsem si jej na 3/4 roku vybral jako svůj hlavní EDC nůž.
Už z výroby dobře nabroušený nůž s kvalitní a oblíbenou ocelí. Nijak exotický výbrus, takže broušení je hračka. Na pohled líbivé střenky až poměrně kluzké, ale s decentně ostrými hranami, které napomáhají pevnému úchopu. Klip není nijak na volno, ani se nepovoluje. Na druhou stranu není ani extra tvrdý, takže při vkládání do kapsy není potřeba za klip páčit a krásně bez pomoci mi vklouzne do kapsy a nemá tendenci vypadávat. Na EDC trochu větší tloušťka, ale osobně s tím nemám problém. Jsme spokojený majitel již přes 3/4 roku. Nůž nenese známky opotřebení ani poškození a nemůžu si na nic stěžovat.
Z modelové řady je toho na výběr více. Liší se materiálem střenky. Ocel výrobce vždy volil oblíbenou D2, která má skvělé vlastnosti a dobrou tvrdost. Zvolená pojistka Liner lock je dnes hojně užíván mezi mnoha výrobci a funguje zde skvěle.
Nože si můžete detailně prohlédnout zde:
Vystřelovací nože | ☀️ Zbraně a střelivo Šubrt (subrt.cz)
Nebo u nás na prodejně.
Autor: Ing. Vít Chromčák
Ne každý má možnost přepravovat ulovenou zvěř na korbě pick-upu či na nosiči na tažném zařízení a nezbývá tak nic jiného, než zvěř naložit do auta, které u spousty myslivců neslouží jen jako pracant do lesa. Dobrým pomocníkem tak může být přepravní lodna. Umožní vám totiž ulovenou zvěř přepravit v kufru auta, aniž byste ho zašpinili. Nicméně i pro lidi, co vlastní ten pick-up může být takováto lodna užitečná, a to když budou potřebovat ulovenou zvěř dostat například ze zoraného pole k autu.
Lodna Trace má tedy 2 roviny využití - přepravu v autě a dopravu k autu. Díky svým vnějším rozměrům 99x56x26 cm se vleze do všech standardně velkých kufrů aut, třeba i do Felicie. Je však dostatečně velká a vyrobená z odolného plastu, takže pojme každého divočáka do váhy jednoho metráku, nebo klidně i 2 lončáky či laň jelena evropského (vše osobně vyzkoušeno). Pomocí pevných úchytů na obou stranách a zesílených hran sami zvládnete zatíženou lodnu zvednout a naložit do kufru auta. Po celém obvodu přepravky jsou otvory pro případné provlečení lana, čehož jsem využil a lano navíc vylepšil uřezaným kouskem gumové hadice pro lepší úchop a jsem tak schopný pohodlně a lehce táhnout naloženou lodnu například ze zmiňovaného pole a ulovená zvěř tak není celá od bláta. Výhodou je také šípovitý tvar, který usnadňuje tažení lodny. K lodně se navíc dají dokoupit jako příslušenství nerezové ližiny, které ochrání její dno proti prodření a budete ji tak moct využívat k dopravě zvěře i ve skalnatém terénu či po kamenitých cestách.
Koupě přepravní lodny Trace příliš nezatíží váš rozpočet - lze ji pořídit za 1990 Kč a věřím, že vám vynaložené prostředky brzy vrátí ušetřeným časem a námahou.
Přepravní lodna: Trace Přepravní lodna na zvěř 99x56x26cm GAME SLED | ☀️ Zbraně a střelivo Šubrt (subrt.cz)
Lyžiny k lodně: Trace Lyžiny/výztuhy pro přepravní lodnu GAME SLED | ☀️ Zbraně a střelivo Šubrt (subrt.cz)
Autor:Aleš Maxa
Na úvod musím otvorene priznať, že som pomerne konzervatívny poľovník. Napriek tomu mi táto skutočnosť nebráni využívať pri love moderné technické výdobytky. Síce mi spočiatku trvalo nejaký čas, kým som sa dostal k používaniu termovízie, ale nakoniec sa to "zlomilo" a už dlhé roky používam na pozorovanie počas dohľadávky termovízny ďalekohľad aj termovíziu.
Nedávno som mal možnosť vyskúšať termovízny ďalekohľad Dahua DHI TPC M60. Predtým, ako začnem recenzovať tento zameriavací termovízny ďalekohľad, si myslím, že na začiatku je potrebné položiť si základnú otázku: Na čo chceme termokameru používať? Môžu byť 3 základné spôsoby použitia - na lov na počkanie do vzdialenosti približne 100-150 m, na lov v noci a napokon na lov na svetlo. Ja osobne som tento termovízny prístroj používal predovšetkým na poľovačku v noci aj cez deň a niekoľkokrát som ho mal na čakanej, aby som posúdil jeho možnosti.
Začnem úplne na začiatku - pred lovom. Keď som sa s termovíznym prístrojom chystal prvýkrát na strelnicu, hneď ma napadla zásadná ergonomická otázka - ako budem prístroj nosiť? Žiaľ, väčšina výrobcov termovíznych prístrojov podobného tvaru dodáva len krátky popruh na zavesenie na ruku. Čo nie je v prípade skratky najlepší spôsob (a vlastne ani na počkanie). Takže si musíte zaobstarať šnúrku a termokameru na ňu zavesiť (a uistiť sa, že spojenie je dostatočne pevné, aby zariadenie nespadlo) a potom môžete vyraziť na lov.
Obraz v termokamere sa zaostruje pomocou vyčnievajúceho ovládacieho prvku na boku zariadenia. Spočiatku ma toto umiestnenie a vyčnievanie ovládača prekvapilo, ale na druhej strane bolo pohodlné, keď som v noci hneď vedel, či zariadenie držím v správnej polohe.
Čo sa týka ďalších ergonomických aspektov, musím spomenúť krytku objektívu, ktorá sa na objektív iba zacvakne (k prístroju je pripojená iba krátkou šnúrkou). Žiaľ, pri mojom používaní krytka objektívu nedržala na objektíve veľmi dobre a spadla. Alternatívne riešenie v podobe zacvakávacej krytky, podobne ako pri mojom starodávnom termovíznom fotoaparáte, ktorý stále rád používam, by bolo určite praktickejším riešením.
Pri nastavovaní obrazu ma zarazila len možnosť nastavenia úrovne jasu, a to tiež len v troch krokoch: nízka, stredná a vysoká. Keďže som zariadenie používal v zimných mesiacoch, potreboval som nastaviť lepšie rozlíšenie, aby bolo najmä z vrstvy snehu ľahko rozoznateľné všetko, čo vychádza z hry. Žiaľ, iba 3 stupne niečo také neumožňujú a najmä pri premiešaní mi chýbalo citlivejšie nastavenie. Nemožnosť lepšieho nastavenia obrazu beriem ako najväčšiu slabinu tohto termovízneho systému. Inak je nastavenie a ovládanie termokamery celkom intuitívne a človek si naň rýchlo zvykne. Jedna drobnosť mi však chýbala - najmä pri súložení v noci by som uvítal hodiny na displeji. Hoci to nie je zásadný problém, osobne som na tieto informácie zvyknutý. Na druhej strane má termovízia množstvo ďalších funkcií (napr. meranie podľa veľkosti pozorovaného objektu, množstvo farebných profilov, laserový "ukazovateľ"), ktoré človek v praxi príliš nevyužije (napr. tento spôsob merania nie je podľa mňa v praxi spoľahlivý) alebo s ním môže mať komplikácie (pri náhodnom zapnutí "ukazovateľa", ktorý na love nikdy nepoužívam, potom musím rýchlo hľadať spôsob, ako ho opäť vypnúť).
Čo je pri tomto termovíznom zameriavači veľmi dobré, je výdrž batérie. Ak napríklad miešam v priemere 2-3 hodiny, termovízny zameriavač mám nabitý po 3 vychádzkach. Ďalšou výhodou, ktorú som ocenil, je možnosť pohotovostného režimu, ktorý šetrí batériu a umožňuje rýchle spustenie v prípade potreby. Menší nedostatok by som však videl v absencii indikácie pohotovostného režimu - človek potom nevie, či je zariadenie v pohotovostnom režime alebo je úplne vypnuté (čo sa po určitom čase v pohotovostnom režime aj stane). Na tento účel by sa určite hodila napríklad malá signalizačná dióda.
Pokiaľ ide o rozpoznávanie zveri na diaľku, dokázal som prečítať detaily typické pre daný druh zveri na vzdialenosť približne 150 - 200 m. Charakteristické správanie čiernej zveri možno pozorovať na väčšiu vzdialenosť. Prístroj ponúka zväčšenie 1x - 2x - 3x - 4x. Prakticky však človek využije najmä zväčšenie 2x a 3x (1x pri rýchlej kontrole napríklad poľa). Zväčšenie 4x však nie je veľmi dobré a jeho kvalita je veľmi nízka.
Termovízia ma príjemne prekvapila pri jednom nočnom love, keď v krátkom čase padla veľmi hustá hmla. Hmla bola taká hustá, že som nevidel ani svetlá z neďalekého mesta, a keďže som lovil na veľkom poli, radšej som zapol Stopára v mapách. Myslel som si, že s termovíziou toho veľa neuvidím, napriek tomu ma prístroj prekvapil a bez problémov som našiel a prečítal ruju diviakov (podarilo sa mi uloviť jedno prasiatko).
Pokiaľ ide o kvalitu záznamu a prácu s ním, je tu komplikovaný problém týkajúci sa formátu zaznamenaného videa - Videá sa ukladajú vo formáte .dav, ktorý väčšina štandardného softvéru na prehrávanie videa nepodporuje. Z tohto dôvodu si musíte stiahnuť a nainštalovať softvér, ktorý podporuje prenos súborov .dav do nejakého štandardného a prehrávateľného formátu. Problém s nahratým videom budú mať najmä starší lovci alebo tí, ktorí nie sú schopní nájsť a nainštalovať vhodný softvér na internete. Nahrané súbory je možné prenášať do počítača cez wifi aj cez kábel, čo mne osobne najviac vyhovovalo (štandardne je potrebné mať zariadenie zapnuté a zároveň nastaviť možnosť tohto prenosu súborov). (Již opraveno novou verzí Firmware - termovize nahrává ve formátu .mp4)
Aké je teda moje celkové hodnotenie tejto pozorovacej termokamery?
Klady:
Na čo si dať pozor:
Autor: Aleš Maxa
Během mých lovů jsem si natolik zvykl na lovecké hole, že je nosím neustále s sebou – od šoulačky přes čekanou až po naháňku, vždy se najde okamžik, kdy lovec může loveckou hůl prakticky využít. A tak jsem byl zvědav na čtyrnožku Fiery Deer, jak na mých lovech obstojí.
Když si člověk vezme tuto hůl do ruky, první, co ho napadne, je „pocit“ vyšší váhy (1,1 kg), v porovnání s jinými holemi, cože je dáno její robustní hliníkovou konstrukcí. Na první pohled píchne do oka i několik provázků a na jednom z nich houpající se (kovový) zámek na nastavování délky oddálení mezi přední a zadní oporou pod zbraní. Při prvním vyzkoušení nastavování výšky hole jsaem byl překvapen, jak jednoduše a lehce lze nastavení upravit. Když pominu trojnožky a mačkání v rukojeti, většina čtyrnožek má nastavování výšky různým točením noh, což je pro mne nepraktické. U této hole se zmáčknutím malého zubu může hůl velmi dobře a rychle rozložit či složit. Přitom je člověku hned jasná výhoda hliníkové konstrukce, není potřeba se obávat zlomení různých umělohmotných částí, jak je to často u holí jiných. Také během transportu autem člověk ocení praktickou jednoduchost a rychlost „sbalení“ hole. Kovovou konstrukci doplňuje i dolní zakončení nohou kovovými špicemi. V terénu to má výhody i nevýhody. Hrot dobře zapadne do země a je tak stabilní, na druhou stranu člověk musí dávat pozor, na kamenné podkladu nedrží a je velmi hlasitý při kontaktu kovu s kamenitou zemí. Podobně hůl sklouzává i při opření o zeď, pokud stojí na hladké dlažbě.
Než jsem vzal hůl poprvé na lov, vyzkoušel jsem si ji nejprve doma. Množství provázků a kovový zámek byly spíše na obtíž, ale pro první lovy jsem je na holi nechal, jak jsou. Komplikací pro mě bylo, abych nastavil výšky přední i zadní části souměrně tak, aby přední opora pod zbraní byla vodorovná a nohy se „nepřetáčely“ – člověku se to nemusí hned podařit a pokud nejsou nohy souměrné, naklání se přední opora do stran a je nestabilní.
První lov s touto holí byla noční šoulačka za divočáky. Kousek od auta jsem hned zakopl. Šnůra na nastavení vzdálenosti holí od sebe je dost dlouhá a když máte rozloženou hůl, můžete si na ni, podobně jako já, šlápnout. Do toho jsem si připadal jako klekání z filmu Na samotě u lesa, neboť kovový zámek na nastaveni délky zmiňované šňůry neustále klepal do kovové konstrukce. Řešení bylo velmi rychlé a jednoduché – zámek jsem sundal a šňůrku jsem podle délky pažby kulovnice přivázal „natvrdo“.
Při šoulání a opírání se termovizí či dalekohledem jsme hned u této hole uvítal její nadstandardní výšku (oproti většině konkurence). Při mé výšce 187 cm mám často problém, že u většiny holí se musím hrbit, abych mohl koukat dalekohledem opřeným o maximálně vysunutou hůl.
Svatý Hubert mi přál a já našoulal divočáky, kteří ale byli v pohybu a celkem rychle se ke mně přibližovali. Ke všemu šli šikmo, takže jsem potřeboval měnit směr míření do strany. Bylo to na krátkou vzdálenost, změna nastavení hole mi nešla změnit, a i když je na holi podpěra předpažbí rozšířená, stejně mi nedovolila posunout zbraň do strany. Divočáci tak odtáhli bez rány. Měl jsem ale štěstí a o kus dál se mi podařilo našoulat buchtující lončáky. Rozložil jsem hůl a chtěl jsem namířit. Stál jsem na hraně lesa a najednou jsem zaslechl, jak pár metrů ode mě v lese zafuněla bachyně, která se selaty vytahovala z lesa směrem přímo na mě. Poučen z předchozího nezdaru jsem polohu do strany změnil celkem rychle – jednu nohu jsem nechal zapíchnutou v zemi, kolem které jsem se otočil a byl tak schopen rychle zamířit a sele ulovit. A tak hned na první vycházce jsem hůl pokřtil.
Další lov se odehrával na velkém poli – bylo polojasno, Měsíc prosvětloval tmavé mraky a já se tak nemohl dostat k rudlu přes otevřenou plochu. Měl jsem čas hůl pořádně postavit a nastavit. Bylo jasné, že pokud člověk ví jak a má čas, tato hůl poskytne opravdu výbornou oporu a stabilitu pro střelbu. Dva zafixované a velmi stabilní body na této holi jsou pro střelbu na velké vzdálenosti byly opravdu výborné a mě se s holí podařilo ulovil další sele, tentokráte na pro mě velkou vzdálenost.
Během dalších lovů už jsem věděl, co od hole očekávat a jak s ní manipulovat, takže bez problémů jsem s ní měl řadu dalších loveckých úspěchů.
Na poslední lovu mi ale hůl přinesla několik komplikací. Během šoulání jsem našoulal několik kusu vysoké. Stál jsem na lesní cestě, která se svážela do strany, takže pravá strana byla vyšší než levá. Potřeboval jsem zvýšit rozpětí postranních nohou. To ale nešlo, neboť ty jsou fixovány další šňůrkou. Přestože vysoká již jistila, podařilo se mi tyto šňůrky rozvázat. Ale ouha, rozpětí nohou přesto nešlo na jedné straně zvětšit. Dole na nohách je totiž suchý zip, který, když je uvolněn, je na volno dokola a může se tak „zapnout“. Takto zapnutý neumožní rozpětí nohou zvětšit. No, byly to nervy, ale podařilo se mi zip nepozorovaně a potichu rozepnout, změnit rozpětí nohou a laň ulovit. Nevím, proč zrovna suchý zip je zde použit na „svázání“ nohou – umělohmotný pásek s dírkou a čudlíkem udělá mnohem lepší práci a při rozepínání je i tichý, což o suchém zipu nelze říct.
Celkové mé hodnocení této hole je pozitivní, i když pro lepší použití je potřeba několik úprav.
Výhody:
Na co si dát pozor:
Osobně si myslím, že tato hůl je velmi dobrým pomocníkem, a i přes řadu věcí, které mohou lov někdy komplikovat, ale které lze jednoduše a lehce upravit, poskytuje výborný poměr cena a výkon.
Střelecká čtyřnožka Fiery DeerCena: 2 290Kč | 2 390Kč |
Autor: Ing. Vít Chromčák